Scroll Top

Märkamine ja aitamine jätkub – “Igale koolilapsele arvuti” antakse osaliselt üle Lastekaitse Liidule

Igale koolilapsele arvuti

Täna, 15. aprillil tähistab kodanikualgatus “Igale koolilapsele arvuti” ühe kuu täitumist. Ühtlasi on tegemist olulise verstapostiga, mil koolide, omavalitsuste ja ettevõtetega suhtlus antakse üle Lastekaitse Liidule. 15. märtsil sündis Kätlin Rohilaid-Aljaste ja Sven Jablonski eestvedamisel algatus, mille tuumikuga liitusid peagi Maria Rahamägi, Siimon Härm ja Daniil Golubev.  Kiirelt üle-eestiliseks liikumiseks kasvanud algatuse raames on kuu aja jooksul omanikku vahetanud enam kui 1200 arvutit.

“See on olnud üks hullumeelne ralli, mille tempo ja maht kohati äärmustes, kuid samas on see toonud kokku väga ägeda ja võimeka tiimi, tänu kellele oleme saanud aidata niivõrd paljusid lapsi ja peresid,” ütles Kätlin Rohilaid-Aljaste viimasele kuule tagasi mõeldes. Lisaks nende poolt vahendatud arvutitele hindab ta enim asjaolu, et tekkis üldine trend kodus ringi vaadata, kas seal leidub ehk mõni vana arvuti, mida kellelgi teisel antud ajahetkel reaalselt vaja.

Tuhanded kaasamõtlejad, sajad panustajad ja kümned ettevõtted, kes appi tulnud – igaühel oma roll, mille tulemusel on tänaseks läbi algatuse Facebooki grupi omaniku leidnud hinnanguliselt üle 400 ning läbi kodulehe üle 800 seadme. Teisel juhul oli eeltingimuseks see, et peres ei ole kas üldse arvutit või on ühe arvuti kohta enam kui kolm koolilast.

“Igale koolilapsele arvuti” tuumikmeeskond (vasakult): Sven Jablonski, Kätlin Rohilaid-Aljaste, Daniil Golubev, Maria Rahamägi ja Siimon Härm


Mis saab edasi?
     
Üksikuid abivajajaid tekib jooksvalt ja ka tulevikus tuleb kindlasti juurde peresid, kellel on õppetööks arvutit vaja. Prognooside kohaselt on vähekindlustatud ja suurperedesse vaja annetada iga-aastaselt kuni 400 seadet.

Selleks, et tagada kodanikualgatusena sündinud liikumise jätkusuutlikkus, antakse üks osa “Igale koolilapsele arvuti” projektist üle Lastekaitse Liidule, kes on koostööpartnerina selle algatusega kaasas olnud ning võtab alates tänasest koordineerida koolide, omavalitsuste ja ettevõtete suuna.

“MTÜ Lastekaitse Liit kaudu oleme pakkunud ettevõtetele võimalust arvuteid annetada ning ühtlasi on meie inimesed olnud abiks nii nimekirjade koostamisel kui ka arvutite transpordi korraldamisel,” kirjeldas Lastekaitse Liidu juhataja Varje Ojala organisatsiooni senist rolli.

Samanimeline Facebooki grupp jääb ka edaspidi toimima kodanikualgatusena. Selguse huvides saab grupi nimi täienduse “Igale koolilapsele arvuti – inimeselt inimesele”. Sealne arvutite omanikuvahetus toimub osapoolte omavahelisel kokkuleppel ja vastutusel. 

Seega on edaspidi kaks võimalust: kas ühineda “Igale koolilapsele arvuti – inimeselt inimesele” Facebooki grupiga või võtta ühendust enda kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötajaga, kes abivajaja soovi Lastekaitse Liidule edastab. Ühtlasi on oodatud Lastekaitse Liiduga ühendust võtma kõik ettevõtted, kes soovivad arvuteid annetada.

Hoolime, märkame ja aitame

“Märkasin Sven Jablonski sellekohast üleskutset kohe esimesel päeval ehk 15. märtsil ning pakkusin end vabatahtlikuna appi,” meenutas Lastekaitse Liidu koordinaator Kristi Märk, kes on ühtlasi ka algatuse ajajoone looja.

Seda, mida tuumik Kätlin, Sven, Maria, Siimon ja Daniil korda on saatnud, naljalt järele ei tee. Nimelt on siin protsessis rolli mänginud nii nende koostöövõrgustikud, organisatoorsed ja professionaalsed oskused kui ka isikuomadused ja operatiivsus, kuna see algne infovool oli ikka meeletu,” kirjeldas Kristi.

“Kõige suurem väärtus, mille ma siit olukorrast endaga kaasa võtan, on erinevate teadmiste ja oskustega inimesed, kes minu jaoks on  nüüdsest olemas,” on vastus, mis tuleb liikumise algataja Sven Jablonski huulilt, “nad on mind rikastanud ja motiveerinud”.

“Igale koolilapsele arvuti” eestvedajate usk ja lootus on see, et kõnealune algatus on kasvõi natukene avanud inimeste silmi ja südameid ka muude teemade osas.

“Teinekord ei olegi vaja muud, kui märgata ja seejärel lihtsalt tegutsema hakata, kuna lahendus on siinsamas nina all,” usub Kätlin Rohilaid-Aljaste, kellel on siiralt hea meel, et Lastekaitse Liit on nõus ja valmis selle projekti enda juhtida võtta.

“Omalt poolt soovin öelda suur aitäh nii selle algatuse eestvedajatele kui ka kõigile teistele, kes on praeguses olukorras panustamas, et laste ja perede elu parem saaks,” on Lastekaitse Liidu juhataja Varje Ojala tänulik.

“Ühtlasi kasutan võimalust ja ütlen, et igaüks saab alati ka omalt poolt kaasa aidata või siis vähemalt märgata, tänada ja tunnustada neid, kes teile oma tegemistega silma jäänud. Kuigi ka soe ja siiras “Aitäh!” o
n sageli täiesti piisav, on võimalik kuni mai lõpuni esitada inimesi või organisatsioone ka vabariiklikule “Lastega ja lastele” tunnustusauhinnale,” lisas Ojala lõpetuseks. 

Tänusõnad

Algatuse “Igale koolilapsele arvuti” eestvedajad tänavad kõiki inimesi ja ettevõtteid, kes on nõu ja jõuga kaasa aidanud, et enam kui 1200 last endale arvutid saaksid. Eraldi soovivad nad välja tuua kaadrite taguse korraldusmeeskonna, kellest igaüks olnud oluline vahelüli, et tervik kokku jookseks: Anna-Liisa Villmann, Heikki Kernu, Laura Rahamägi, Kadi Märk, Aleksandra Munts-Avajõe, Annika Silde, Regita Kumel, Andra Rohilaid, Jana Maria Rohilaid, Elerin Piiroja, Anu Järvepera.

Senised suurimad arvutite annetajaid on olnud Igavene Heategu, Meitern Capital Advisor, Replace, Loreal, Sparkling Group, SW Energia, Adcash, TransferWise. Oma teenuste ja toodetega on panustanud Omniva, Pakendikeskus, Tele2, Telia. Aitäh kõigile!

 

Vaata lisa “Igale koolilapsele arvuti” ajajoonelt

Transferwise´i annetatud arvutite transport ja pakkimine. Fotod: erakogu


Lisainfo

“Igale koolilapsele arvuti” koduleheküljelt  ja ajajoonelt

0
Easysoftonic
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.