Lasteombudsmani noored nõuandjad arutasid käesoleval aastal asendushoolduse teemadel. Tänu aruteludele sündisid noorte enda soovitused, millest mitu võivad puudutada paljusid noori olenemata sellest, kus nad elavad. Noorte kohtumisel sotsiaalkaitseminister Signe Riisaloga, andis 14-aastane Greete Juulia Isberg edasi noorte mõtteid mitmetel teemadel. Üheks neist oli seksuaalse väärkohtlemise ennetamine ja sellega tegelemine. Järgnevalt avaldame lugejatele noore mõtted, mille ta kohtumisel välja tõi.
Greete Juulia Isberg (14)
Haapsalu Põhikool
Kehaline puutumatus on laiahaardeline ja olulise tähtsusega teema, mis hõlmab isikliku ruumi austamist. Seksuaalne väärkohtlemine on probleem, millest tuleb rääkida rohkem ja avatumalt. See hõlmab mitte ainult teadlikkuse tõstmist noorte seas, vaid ka täiskasvanute harimist. Paljud vanemad ja õpetajad tunnevad ebakindlust, kuidas alustada sellistel tundlikel teemadel vestlust noortega. Samas on just avatud ja toetav suhtlus ennetuse seisukohalt hädavajalik.
Täiskasvanutele tuleb pakkuda praktilisi oskusi ja teadmisi, et nad saaksid:
- Rääkida noortega avameelselt ja ilma hukkamõistuta – luues turvalise keskkonna, kus noored julgevad jagada oma kogemusi või küsimusi.
- Selgitada, kuidas öelda “ei” ebameeldivatele olukordadele – aidates noortel arendada enesekehtestamise oskusi.
- Teada, kust otsida abi – nii enda kui ka noorte jaoks. Oluline on olla teadlik abivõimalustest, nagu tugitelefonid, nõustamiskeskused ja spetsialistid, kes oskavad aidata väärkohtlemise korral.
Lisaks tuleks rohkem rõhku panna sellele, et noored mõistaksid oma õigust kehalisele puutumatusele ja oskaksid vajadusel end kaitsta. Ennetusprogrammides saab käsitleda teemasid, mis ulatuvad piiri seadmisest kuni õiguskaitse võimalusteni.