Triin Sooäär
Lapse õiguste saadikute mentor
Lastekaitse Liidu taskuhäälingus käisid hiljuti külas Tallinna Raamatukogude programmi “Noor loeb!” 2024. aasta poodiumi kuld 13-aastane Hanna-Britt ja hõbe 22-aastane Eleanora-Betty. Esikoha saanud Hanna-Brit luges programmi perioodil, mis kestis 1. aprillist kuni 1. detsembrini, läbi 53 raamatut. Noored lugejad jagasid Podcastis oma mõtteid nii kirjanduse kui ka kirjanike stiilide kohta, mis võib nii mõnelegi kirjanikule anda ideid, mida Eesti noored päriselt ootavad raamaturiiulitele. Ühtlasi jagasid nad häid nippe, kuidas saada lapsi ja noori lugema just neid kõnetavatel teemadel.
Üheks esimeseks raamatuelamuseks oli Hanna-Britil täheraamat, mis oli trüki- ja kirjatähtedes, muutes lugema õppimise seeläbi lihtsamaks. Lisaks Aidi Valliku “Roosi ja emme”, kus on tüdrukutirtsu erinevad tegevused just lapsesõbralikus formaadis ning põnevalt kujutatud. Eleanora-Betty alustas kunagi hoopiski lastele mõeldud atlasest, aga hiljem kujunes tema lemmikuks lapsepõlves Aino Perviku sari Paula elust, mille rohked raamatud pakkusid talle lugemisrõõmu pikaks ajaks. Lugemishuvi alguseks peab ta vanaema juures nähtud muinasjuturaamatuid, mis tekitasid talle tahtmise iseseisvalt rohkem kirjandusmaailma avastada.
Inspiratsiooniks kirjanikele
Kuigi nende lugemisvarasse jõuab ka mõni välismaine teos, siis eelistavad noored lugeda ikkagi eesti keeles, et laiendada sõnavara ning nii pidid ka raamatud kiiremini läbi saama. Siinkohal on neil avaldada ideaalse raamatukoguhoidja retsept: esikohal on lahkus, suhtlemine ning oskus soovitada vanusele sobivaid teoseid. Eesti noortekirjandus teemal möönab Hanna-Britt, et just tema vanuseklassile on palju raamatuid vaimsest tervisest, kuid ta ootab palju rohkem fantaasiakirjandust (mitte otseselt lohedest), mis tekitaks lugejas mitmekülgsust. Samas tõi Eleanora-Betty välja, kuidas vanusele 20+ on pigem vajaka jäänud vaimse tervise ning igapäevaeluga seonduvatest teostest.
Raamatumessist koolides
Koolide kohustusliku kirjanduse teemal jagas Hanna-Britt toredat traditsiooni, mis Tallinna Reaalkoolis toimub. Suvel loetud raamatute teemadel toimuvad sügisel raamatumessid, kus pool klassi on messi külastajateks ning ülejäänud saavad loetu kohta muljetada. Eleanora-Betty ootaks rohkem temavanustele suunatud kirjanduslikke klubisid, kus kõik saavad lugeda sama raamatut ning hiljem arutleda, sest igaüks võib mõista loetut erinevalt.
Sotsiaalmeedias on viimastel aastatel kogunud tuntust küll erinevad raamatublogijad, kuid vanusele 13-14 suunatud soovitusi on seal vähe, mis viiks ehk rohkemgi noori raamatuteni. Samas toob Eleanora-Betty välja, et tema näiteks vaatab sealt pigem visuaale ning vahel mõne teose kujundus hoopiski võlub ise lugema.
Hanna-Britt soovitab noortele vanuses 13+
John Boyne “Poiss triibulises pidžaamas” (kuulatav 12.57)
Igale eale sobilik,lihtsas keeles kirjutatud ja silmiavav. Temaga paralleelselt luges seda ka ema, mis andis võimaluse teose üle arutada ning kui miski oli arusaamatu, siis leida emaga vastuseid. luges ka ema ning nad said arutada.
Emily Barr “Flora Banksi ainus mälestus” (kuulatav 28.57)
Lugu tüdrukust, kellel puudub lühimälu ega mäleta midagi kuni sündmuseni seoses sõbranna poisiga, mille tulemusena usub, et tema lühimälu on taastunud ning võtab ette teekonna tema juurde. Kõike ei lähe aga plaanitult.
Kirjanik Ene Sepp, kelle raamatud on erinevatel teemadel ega tekita tüdimust.
Eleanora-Betty soovitab vanusele 18+
Heelia Sillamaa “Filtriteta filtritest” (kuulatav 14.30)
Huvitav lugeda erinevate äppide tavakasutajana, kuid ka ise sotsiaalmeedia turundajaks õppimisel. Pole raskelt kirjutatud, aga varateismelistel võib olla autori öeldu mõistmisega olla raskuseid, aga alates 17. eluaastast kindlasti hea valik. Leidub omamoodi huumorit ning väga hea kirjastiiliga.
Annika Lõhmus “Valikute küsimus” (kuulatav 29.40)
Romantiline lugu naise ja välismaalasest mehe elust. Peategelase maale kolimise tõttu on kajastatud sealne elukorraldus ning erinevaid seiklused. Lõbus meelelahutuslik lugemine – põnevus kasvas iga loetud peatükiga aina rohkem.
Kirjanik Siiri Julge, kellel on mõnus krimisari, mille puhul ootas väga pingsalt, millal mõni uus raamat välja tuleb. Lisaks avastas Heli Künnapase sarja “Mõni õhtu romantikat”, mida õhtul Netflixi asemel otsustas lugeda. Meeldis, et seal olid ka tõsisemad teemad.
Podcasti teemad
- 00.00-01.00 – Sissejuhatus
- 01.15-02.30 – Esimesed raamatud
- 02.30-04.00 – Lugemishuvi algus ja kohustuslik kirjandus
- 04.00-05.00 – Teadmised kirjandusest
- 05.00-08.20 – Raamatukogude vajalikkus ja raamatukoguhoidjad
- 08.20-11.30 – “Noor loeb!” programm
- 11.30-12.45 – Raamatute valimine programmi
- 12.45-15.40 – Soovitused lugemiseks
- 15.40-17.37 – Eesti ja välismaa noortekirjanduse erinevus
- 17.37-20.22 – Ideid Eesti noortekirjanikele
- 20.22-21.55 – Millises keeles loetakse?
- 21.55-24.30 – Lemmikud kirjanikud
- 24.30-27.00 – Kuidas saada lugema neid, kes ei soovi? Raamatumessi idee
- 27.00-28.57 – Instagrami ja TikTok raamatublogid
- 28.57-32.00 – Raamatusoovitused