MTÜ Lastekaitse Liit on alates 2018. aastast viinud omavalitsustes läbi koolitusi „Koostöös lapse heaks“ toetamaks kohalikul tasandil lastega töötavate spetsialistide multidistsiplinaarset koostöövõrgustikku. Multidistsiplinaarne koostöö muudab lapse aitamise tõhusamaks ja tulemuslikumaks. 2024. aasta lõpuks on läbi viidud juba 20 koolitust erinevates omavalitsustes üle Eesti. Koolituse on perioodil 2018 – 2022 läbinud: Viimsi, Põltsamaa, Märjamaa, Lääne-harju, Lääne-Nigula, Viru-Nigula, Saaremaa, Valga, Haljala, Kadrina, Türi, Mustvee ja Anija vald ning Pärnu, Kohtla-Järve ja Paide linn. 2024. aastal lisandusid neile veel Märjamaa, Kehtna Harku ja Hiiumaa vallad.
Koolituste taustalugu
2016. ja 2017. aastal viis MTÜ Lastekaitse Liit Euroopa Komisjoni toel koos kaheksa riigiga (Saksamaa, Ungari, Holland, Suurbritannia, Portugal, Soome, Eesti, Rumeenia) ellu samasuguste eesmärkidega projekti MAPChiPP. Programmi raames töötati välja 12 õppemoodulit ning täiendav interaktiivne materjal. Koolitusmoodulid põhinevad 1990. aastatel Suurbritannias välja töötatud lapse heaolu hindamise raamistikul. Sellele on tuginenud ka Eestis kasutusel olev lapse heaolu hindamise raamistik.
Laste ja perede probleemid on ühiskonnas muutuvad ja lastekaitsetöö nõuab erinevates valdkondades lastega töötavatelt spetsialistidelt laialdasi oskusi ja teadmisi ning pidevat enesetäiendamist ja õppimist. Lapse abivajaduse ja heaolu hindamisel on sageli vaja koguda informatsiooni erinevatelt asutustelt ja spetsialistidelt, kes on lapse ja perega kokku puutunud. Oluline on omavaheline informatsiooni vahetamine ja koordineeritud koostöö. Enamus spetsialiste on küll teadlikud, et koostööd tuleb teha, aga kellega, millal, kuidas, milline on oluline informatsioon ja millised on teiste erialade kohustused ja piirangud – mida rohkem on ühe lapse ja pere ümber spetsialiste, seda rohkem need küsimused tekivad. Kui erinevate erialade abistajaid on palju ja/või nad omavahel koostööd ei tee, võib abivajaja jääda ilma õigeaegsest, asjakohasest ja tõhusast abist. Toimiv võrgustikukoostöö on oluline tugi ka ennetustööks, aidates lastekaitsetöötajatel kiiremini probleemsetele juhtumitele reageerida. Koostöö ja valdkondade ülesed arendused aitavad toetussüsteemi abivajajale lähemale tuua ja olemasolevaid ressursse otstarbekamalt kasutada.
Koolituste järgselt kohalikele omavalitsustele antud kokkuvõtteid ja soovitusi analüüsides võib väita, et mured, millega võrgustikutöös silmitsi seistakse, on Eesti eri piirkondades üldjoontes samad. Koolitused näitavad, et haldusreformi käigus liidetud omavalitsustes on sujuva koostöö ja infovahetusega probleeme: osaliste ülesanded pole selged, puuduvad ühtsed regulatsioonid ja kokkulepped lapse kiireks ja asjakohaseks toetamiseks. Järelküsitluse andmeil mõjub koolitus hästi nii hoiakutele ja igapäevatööga seotule kui ka piirkonna võrgustikutööle tervikuna. Koolituste raames esitati kohalikele omavalitsustele ka soovitused koostöö ja infovahetuse edendamiseks.
Koolitused 2024. aastal
Alates 2024. aastast on võrgustikukoolituste kontseptsioon ja ülesehitus veidi muutunud, tuues nüüdsest võrgustikutöös kesksele kohale lastekaitsetöötaja. “Olles põhjalikult analüüsinud eelnevate võrgustikukoolitustel kogutud tagasiside jõudsime järeldusele, et koolituse põhiline fookuskese peaks olema just lastekaitsetöötaja,” sõnas Lastekaitse Liidu koostöö koordinaator Anneli Valner.
Anneli Valner: „Lastekaitsetöötaja fookusesse seadmine annab võimaluse lapse heaolu võrgustikke enim aidata ja need efektiivsemalt tööle panna. Multidistsiplinaarsele koostöövõrgustikule tutvustatakse lastekaitsetöötaja rolli, juhtumikorralduse protsesse ja lapse abivajaduse hindamist. Suurem teadlikkus lastekaitsetöö sisust ja protsessidest aitab võrgustikus luua rolliselgust ning tagab edukama valdkonnaülese koostöö laste ja perede abistamisel.“
Koolitused on kahepäevased, millest esimesel tutvustavad Sotsiaalkindlustusameti koolitajad Maarja Kähr ja Kristina Laul kohale tulnud võrgustikuliikmetele laste õiguste ja heaolu tagamise ning võrgustikutöö põhimõtteid, juhtumikorralduse protsesse ja lapse abivajaduse hindamist. Kõik osalejad saavad rohkem teada lastekaitsetöötaja igapäevatööst ning ka praktilise tegevuse käigus ise läbi teha lapse heaolu kolmnurga alusel ühe näitliku juhtumi põhjal lapse heaolu hindamise protsessi. Kõigi koolituste tagasisides on teised võrgustikuliikmed öelnud, et neil ei olnud varasemalt teada kui keeruline on lastekaitsetöö ning nad imestasid kui palju jätkutegevusi peab lastekaitsetöötaja tegema pärast abivajavast lapsest teate saamist.
Sotsiaalkindlutusameti koolitajad Maarja Kähr ja Kristina Laul tõid välja, et koolitustel osalenud kohalikud omavalitsused olid kõik omanäolised ning koostöös kaardistati kohaliku tasandi võrgustikutöö seniseid tugevusi, milleks valdavalt oli kooskäiv ning headel suhetel põhinev spetsialistide võrgustik ning võime hoida professionaalsust ja neutraalsust ka väiksemates kogukondades. Lisaks tõid koolitajad välja, et võrgustikes on välja kujunenud juba toimivad koostööliinid, spetsialistid on teadlikud oma rollist ja vastutusest ning tunnevad hästi oma piirkonna lapsi ja peresid. Kinnitati, et Sotsiaalkindlustusameti laste heaolu osakonna nõustamisteenuste talitus on valmis igakülgselt toetama kohalikke omavalitsusi lastekaitse juhtumite lahendamisel, mis hõlmab vajadusel ka võrgustikukohtumiste algatamise toetamist. Loe rohkem Maarja Kähri ja Kristina Lauli poolt kirjutatud artiklist võrgustikutöö kohta: Võrgustikutöö lastekaitses kui efektiivne meetod abivajavate laste toetamisel.
Koolituse teine päev on täielikult pühendatud kohaliku tasandi võrgustikuliikmete omavahelise meeskonnatunde suurendamisele ja üksteise paremale tundma õppimisele. Võrgustikuliikmete meeskonnatunnet aitas edendada superviisor, psühholoog ja meeskonnakoolitaja Katrin Roosileht, kes jagas osalejatel nippe enesehoiuks, tegi kohale tulnud spetsialistidega läbi harjutusi, mille käigus õpiti tundma erinevaid isiksusetüüpe ning soodustas spetsialistide veelgi suuremat omavahelist suhtlust. Kõigi koolituste tagasisides toodi välja, et kuna koolituse kahe päeva jooksul saadi kõigi võrgustikuliikmetega tuttavaks ja õpiti üksteist tundma, siis on seeläbi tulevikus palju kergem teise spetsialisti poole tööalases küsimuses pöörduda, abi paluda ja koostööd teha.
Katrin Roosleht on 2024. aastal läbi viidud nelja koolituse tagasisideks öelnud: “Võrgustikukoolitused jätsid kõik minu hinge väga sooja tunde, sest mul oli võimalus kohtuda ja töötada nii paljude suure südamega inimestega, kes oma koduvallas laste heaolu eest seisavad. Need imelised inimesed panustavad ja pingutavad igapäevaselt, et hoida ja aidata meie lapsi ning noori, eriti just neid, kes on ühel või teisel viisil raskustesse sattunud. Need lood lähevad südamesse ning endast antakse maksimum, et aidata. Ometi on aeg ja energia piiratud ressursid ka kõige pühendunumate inimeste jaoks ja nii näpistatakse pahatihti iseenda arvelt, mis võib lõpuks viia kurnatuse ja läbipõlemiseni.”
Katrin Roosileht: “Koolituse fookus oli võrgustikutööl, kuid palju väljendati just vajadust stressiga paremini toime tulla ning oma sisemist tasakaalu hoida. Nii võeti koolituselt kaasa mitmed võtted, kuidas enda vastu hea olla ning teadvustati isiklikku vastutust, et ennast töökorras hoida, sest ainult tervete ja tegusatena saame ka lapsi ja noori toetada. Kõigil neljal võrgustikukoolitusel tuli välja kui oluline on omavaheline tihedam ning vahetum läbikäimine, et üksteisele nõu ja jõuga abiks olla, kogemusi jagada ning ka lihtsalt inimlikul tasandil rasketes kohtades teineteist toetada. Interneti ja telefoni teel infot vahetades ei pruugi inimesed teineteist nähagi, kuid just vahetu kohtumine üksteisele silma vaatamine, rõõmude, murede ja kogemuste jagamine annab laste heaks tegutsevatele inimestele vajaliku õlatunde ja usalduse ning koos suudetakse ka kõige keerulisemaid olukordi kiiremini ja paremini lahendada. Laste heaks töötavate inimeste toimiv ja üksteist toetav võrgustik on võimas jõud, mis suudab väga palju head teha. Oli suur rõõm ja au anda omalt poolt väike panus, et see ühtsuse ja koostöö jõud veelgi tugevamaks kasvaks.”
Kõigi koolituste lõpus viidi ka läbi anonüümne tagasisideküsitlus, millele vastas 79-st osalenud spetsialistist 51 inimest ehk ligikaudu 65% koolituse läbinutest. Koolitustele antud tagasiside oli 100%-selt positiivne. Kõik vastanud väitsid, et jäid koolitusega täielikult rahule ning 22% vastanutest tõi välja, et koolitus ületas nende ootusi. Koolituste tugevusteks peeti eelkõige suurte kogemustega koolitajaid, koolituse sisu vajalikkust ning oluliste uute teadmiste saamist osalejate poolt. Küsitlustele vastanud tõid välja, et koolituse kaks üksteisest väga erinevat päeva toimisid koostöös väga hästi ning teise päeva lõpuks lahkuti koolituselt heatujuliselt ja täis tahet oma võrgustikuga veelgi efektiivsemalt tööle hakata.
Koolituste korraldaja ja Lastekaitse Liidu koostöö koordinaatori Anneli Valneri hinnangul olid kõik läbiviidud koolitused edukad ja täitsid oma eesmärki. „Eriti oluline aspekt 2024. aasta koolituste puhul on see, et nii suur hulk spetsialiste Eesti eri paigust said paremad teadmised lastekaitsetöö sisust, abivajavate laste märkamisest ja juhtumikorralduse protsessidest,“ jagas Anneli. „See annab aluse loota, et nendes piirkondades on laste varajane märkamine suurem ning multidistsiplinaarne koostöö lastega kokkupuutuvate spetsialistide vahel tulemuslikum,“ põhjendas ta. Lastekaitse Liit plaanib sarnaste tegevustega jätkata ka järgnevatel aastatel ning parendada seeläbi lastekaitsetööd üle terve Eesti. Lastekaitsetöötajate toetamine on liidu üheks oluliseks tegevussuunaks, sest just nii jõuab MTÜ oma tegevusega kõigi Eestimaa lasteni ja saab nende õiguste ja heaolu tagamisele kaasa aidata läbi toetatud ja teadlike lastekaitsetöötajate.
Koolitused toimuvad Sotsiaalministeeriumi strateegilise partnerluse projekti “Koostöös laste ja perede heaks” raames, koostöös Sotsiaalkindlustusametiga.