Lasteombudsmani noored nõuandjad arutasid käesoleval aastal asendushoolduse teemadel. Tänu aruteludele sündisid noorte enda soovitused, millest mitu võivad puudutada paljusid noori olenemata sellest, kus nad elavad. Noorte kohtumisel sotsiaalkaitseminister Signe Riisaloga, andis 14-aastane Greete Juulia Isberg edasi noorte mõtteid mitmetel teemadel. Üheks neist oli noorte otsustusõigus oma keha ja välimuse üle. Järgnevalt avaldame lugejatele noore mõtted, mille ta kohtumisel välja tõi.
Greete Juulia Isberg (14)
Haapsalu Põhikool
Oluline tahk kehalise puutumatuse küsimuses on noorte soov omada suuremat otsustusõigust oma keha ja välimuse üle. See ei tähenda ainult suuri ja pöördumatuid otsuseid, vaid ka väiksemaid eneseväljenduse viise, nagu näiteks juuste värvimine või neetide kandmine.
Paljudele noortele on välimus osa identiteedi kujunemisest ja eneseväljendusest. Näiteks soov kanda neeti võib tunduda täiskasvanutele tühise või isegi mässumeelse valikuna, kuid noore jaoks on see võimalus kontrollida oma keha ja katsetada, kes ta on. Oluline on mõista, et sellised otsused, nagu neeti kanda, on enamasti ajutised ja pöörduvad – need võimaldavad noorel õppida enda kohta ja teha ise oma valikuid.
Täiskasvanute roll ei ole mitte ainult suunata ja juhendada, vaid ka aktsepteerida, et noor soovib iseseisvalt otsustada. Siinjuures on oluline mõista:
- Noored tunnevad suuremat toetust ja usaldust, kui nende valikuid austatakse.
- Piirangute asemel saab pakkuda teadlikkust – näiteks selgitada otsuste võimalikke tagajärgi või aidata teha turvalisemaid valikuid.