Scroll Top
Endla 6-18, Tallinn 10142

Paljudele noortele on välimus osa identiteedi kujunemisest ja eneseväljendusest

Lasteombudsmani noored nõuandjad arutasid käesoleval aastal asendushoolduse teemadel. Tänu aruteludele sündisid noorte enda soovitused, millest mitu võivad puudutada paljusid noori olenemata sellest, kus nad elavad. Noorte kohtumisel sotsiaalkaitseminister Signe Riisaloga, andis 14-aastane Greete Juulia Isberg edasi noorte mõtteid mitmetel teemadel. Üheks neist oli noorte otsustusõigus oma keha ja välimuse üle. Järgnevalt avaldame lugejatele noore mõtted, mille ta kohtumisel välja tõi.

Greete Juulia Isberg (14)
Haapsalu Põhikool

Oluline tahk kehalise puutumatuse küsimuses on noorte soov omada suuremat otsustusõigust oma keha ja välimuse üle. See ei tähenda ainult suuri ja pöördumatuid otsuseid, vaid ka väiksemaid eneseväljenduse viise, nagu näiteks juuste värvimine või neetide kandmine.

Paljudele noortele on välimus osa identiteedi kujunemisest ja eneseväljendusest. Näiteks soov kanda neeti võib tunduda täiskasvanutele tühise või isegi mässumeelse valikuna, kuid noore jaoks on see võimalus kontrollida oma keha ja katsetada, kes ta on. Oluline on mõista, et sellised otsused, nagu neeti kanda, on enamasti ajutised ja pöörduvad – need võimaldavad noorel õppida enda kohta ja teha ise oma valikuid.

Täiskasvanute roll ei ole mitte ainult suunata ja juhendada, vaid ka aktsepteerida, et noor soovib iseseisvalt otsustada. Siinjuures on oluline mõista:

  • Noored tunnevad suuremat toetust ja usaldust, kui nende valikuid austatakse.
  • Piirangute asemel saab pakkuda teadlikkust – näiteks selgitada otsuste võimalikke tagajärgi või aidata teha turvalisemaid valikuid.
2

Postitused

kaanefoto (7)

Laste eksponeerimine ja seeläbi nende isikuandmete töötlemine nii meedias kui ka ajakirjanduses on järjest rohkem hakanud tekitama ühiskonnas diskussiooni. Oma osa selles mängib ka kiirelt muutuv digitaalne maailm, mis iseloomustab seda, kuidas erinevaid uudiseid ja sisu tarbitakse.

0
kaanefoto (2)

Aasta vahetudes tehakse igas valdkonnas kokkuvõtteid lõppevast aastast ning vaadatakse uude aastasse lootusrikkalt. Nii saab ka analüüsida perekonnaõiguse vaidluseid, kohtupraktikat, teha kokkuvõtteid ja järeldusi ning jagada soovitusi algavaks aastaks. Lõppeva aasta perekonnaõiguse vaidluste kokkuvõttes rõhutab advokaat Helen Hääl kahte olulist tähelepanu tõstatanud vaidlusmomenti  – lapse eraelu kaitse sotsiaalmeedias ja ajakirjanduses ning vanemast võõrandamise sündroomi.

10
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.