Lastekaitse Liit kutsus lapse õiguste kuu tähistamiseks lapsi ja noori saatma oma mõtteid ja osalema loovkonkursil, mis tähistas ÜRO lapse õiguste konventsiooni 35. aastapäeva ning juhtis tähelepanu artiklile 12 – lapsel on õigus avaldada oma arvamust. Jagame lugejatega mõtteid, mille on kirja pannud erakooli “Intellekt” õpilane Ksenia.
Ksenia, 15.a
Erakool „Intellekt“
Kui ma kasvan suureks, kujutan ma end ette mitte ainult iseseisva inimesena, vaid ka professionaalse psühholoogina, kes aitab inimestel toime tulla nende probleemide ja sisemiste muredega. Täiskasvanu elu on täis raskusi: tuleb lahendada rahaga seotud küsimusi, hoida suhteid, töötada, hoolitseda tervise eest. Kuid erilist tähelepanu tuleb pöörata emotsionaalsetele probleemidele, millega täiskasvanud silmitsi seisavad.
Kujutage ette järgmist olukorda: Noor inimene on hiljuti hakanud iseseisvalt elama. Ta on sattunud töökoha surve alla, tunneb üksildust ja tal on rahaga probleeme. Tundub, et täiskasvanu elu on liiga keeruline ja ta ei suuda sellega toime tulla. Selline seisund võib viia ärevuse või depressioonini, mis omakorda võib halvendada tervist.
Sellisele inimesele on kõigepealt oluline lõpetada enda hukkamõistmine nõrkuse pärast. Samuti on oluline meeles pidada, et igaühel on õigus eksida ja tunda end haavatavana. Et probleemidega toime tulla, tasub oma elu struktureerida. Tuleb välja selgitada, mis vajab kiiret lahendamist ja mis võib oodata.
Isegi kui lähedasi inimesi pole läheduses, võib alustada uute tutvuste loomist, külastada huviringe ja klubiüritusi. Ei tohi jääda probleemidega üksi.
Psühholoog aitab vaadata olukorda teise nurga alt, leida ressursse, mida inimene ise ei pruugi märgata. Oluline on meeles pidada, et elu on väljakutse ja seda saab muuta rõõmsaks ja õnnelikuks, kui suhtuda endasse ja oma tunnetesse lugupidamisega.