MTÜ Lastekaitse Liit koostöös Sotsiaalkindlustusmetiga viis 25. ja 26. novembril läbi lastega töötavatele spetsialistidele multidistsiplinaarse võrgustikukoolituse „Koostöös lapse heaks!“. Seekordne koolitus toimus Hiiumaal Palade Loodushariduskeskuses.
Palade Loodushariduskeskusesse kogunes 17 spetsialisti üle terve Hiiumaa. Selleaastase viimase võrgustikukoolituse avas Sotsiaalkindlustusameti laste heaolu osakonna ennetusteenuse juht Heli Suvi, kes juhtis erilist tähelepanu 1. jaanuaril aastal 2025 kehtima hakkava uuenenud lastekaitseseaduse, mis seab abivajavast lapsest teavitamiskohustuse kõigile lastega töötavatele spetsialistidele ning tõi välja, et Sotsiaalkindlustusamet on alustanud uuenenud teavitusvormi loomist, mis lihtsustaks protsessi veelgi.
Koolituse esimesel päeval said Hiiumaa lapse heaolu võrgustiku liikmed teadmisi lastekaitsetööst, lapse õigustest, abivajaduse hindamisest ja võrgustikutöö olulisusest Sotsiaalkindlustusameti koolitajate Kristina Laul ja Maarja Kähri eestvedamisel. Koolituse teine päev keskendus meeskonnatunde tugevdamisele ja võrgustikutöö parendamisele läbi spetsialistide omavahel tuttavaks tegemise ja ühtsustunde tekkimise. Teise koolituspäeva eestvedaja oli superviisor ja meeskonnakoolitaja Katrin Roosileht.
Hiiumaa lapse heaolu toetava võrgustiku liikmed tõid välja koolitusele seatud ootustena eelkõige uue teabe saamise ja ühtses infoväljas olemise olulisuse. Varasematel koolitustel on välja toodud, et tihti ei olnud võrgustikuliikmed näost-näkku kohtunud ja kõikide oluliste inimeste ühise laua taha saamine oli juba iseenesest üks olulisemaid võite. Hiiumaa võrgustiku puhul antud aspekt ära märkimist ei leidnud ning võib seetõttu väita, et väikeses kogukonnas puutuvad spetsialistid tihedamalt kokku ning võrgustikuliikmed teavad üksteist omavahel hästi.
Võrgustikutöö edendamine ja koolituse olemus
Lastekaitse Liit on alates 2018. aastast läbi viinud juba 19 koolitust erinevates omavalitsustes üle Eesti. Eelnevate koolituste kokkuvõtteks võib väita, et mured, millega võrgustikutöös silmitsi seistakse, on Eesti eri piirkondades väga sarnased. Multidistsiplinaarse koostöö edendamine on Lastekaitse Liidu hinnangul oluline eelkõige seetõttu, et abivajavaid lapsi ja peresid õigeaegselt märgata ja neid terviklikult toetada. Toimiv ja tõhus võrgustikutöö on aluseks abivajavate laste märkamisele, probleemide ennetamisele ja nende edukale abistamisele.
Alates 2024. aastast on võrgustikukoolituste kesksel kohal lastekaitsetöötaja, tema roll ja lastekaitsetöö olemus. Suurem teadlikkus lastekaitsetöö sisust ja protsessidest aitab võrgustikus luua rolliselgust ning tagab edukama valdkonnaülese koostöö laste ja perede abistamisel.
2024. aastal viis MTÜ Lastekaitse Liit koostöös Sotsiaalkindlustusametiga läbi kokku 4 „Koostöös lapse heaks!“ võrgustikukoolitust. Lisaks Hiiumaale ka Märjamaa, Kehtna ja Harku valdades. Kevadel läbiviidud koolitusvajaduse kaardistuse tulemusena selgus, et paljud omavalitsused üle Eesti soovivad lapse heaolu võrgustikule suunatud võrgustikukoolitust enda piirkonda ning Lastekaitse Liit loodab koolitustega jätkata ka järgnevatel aastatel.
Koolitused toimuvad Sotsiaalministeeriumi strateegilise partnerluse projekti “Koostöös laste ja perede heaks” raames, koostöös Sotsiaalkindlustusametiga.