Scroll Top
Endla 6-18, Tallinn 10142

Lapse õiguste saadikud Liise ja Marii Eleen osalesid Brüsselis rahvusvahelisel turvalisema interneti konverentsil

21. novembril toimus Brüsselis rahvusvaheline konverents „Turvalisema interneti foorum 2024 – Kus on kahju? Laste ja noorte kaitsmine ebasobiva sisu ja küberkiusamise eest“ (Safer Internet Forum 2024 – Where’s the harm? Protecting children and young people against inappropriate content and bullying online), kus osalesid Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadikud Marii Eleen ja Liise.

Toimunud konverents valmistati ette koostöös laste ja noorte endiga. Selleks moodustati erinevatest Euroopa riikidest pärit lastest ja noortest noortepaneel „Better Internet for Kids Youth Panel“. Noored kohtusid alates septembrist veebi vahendusel, et läbi arutada ja paika panna konverentsi teemad ja ülesehitus. Eestist osalesid ürituse ettevalmistamisel ning töötubade läbiviimises kohapeal Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadikud Marii Eleen ja Liise. Noorte esindajana konverentsi paneeldiskussioonis rõhutas Liise, et internetiturvalisuse õpetamine ei peaks toimuma koolis ainult üksikutes tundides, vaid läbivalt, et see oleks meie elustiili osa.

„Internet on ohte täis, seetõttu tuleb lapsi ja noori nende eest kaitsta ning teha palju teavitustööd,“ jagas lapse õiguste saadik Marii Eleen ning lisas: „Sotsiaalmeedia ja veebikeskkonnad võivad olla meie sõbrad, kuid tihtipeale on seal palju haiget tegevat sisu.“ Internet pole Marii Eleeni sõnul üdini halb, kuid negatiivsust on seal siiski tema hinnangul liiga palju. Lisaks jagas lapse õiguste saadik mõtet, et paljud noored ja ka täiskasvanud sukelduvad telefonidesse, et päriselust eemale saada. „Kuidas siis muuta reaalne elu atraktiivsemaks?“ tõstatas noor küsimuse, millga tuleks ühiskondlikul tasandil tegeleda.

Konverentsist võttis koos lapse õiguste saadikutega osa ka Lastekaitse Liidu projekti „Targalt internetis“ teavitustöö koordinaator Kerli Valner, kelle sõnul on laste ja noorte aruteludesse kaasamine ning nende kogemuste ja arvamustega arvestamine laste kaitsmisel ja laste õiguste edendamisel internetis ja laste poolt kasutatavates veebirakendustes väga olulised. Turvalisema interneti foorumile olid kokku tulnud nii tehnoloogiafirmade, koolide, lapsevanemate, teadlaste, laste ja noorte, MTÜ-de, riigiasutuste ja poliitikakujundajate esindajad, et üheskoos arutada, kuidas kaitsta lapsi kahjuliku veebisisu ja küberkiusamise eest.

Konverentsi ettekanded ja töötoad

Peaettekande tegi professor Debbie Ging Dublini City ülikoolist teemal: Noorte kokkupuude kahjuliku sisu ja käitumisega internetis ja toimus paneeldiskussioon pealkirjaga “Online kahjustused – tasakaalu leidmine kaitse ja võimestamise vahel”. Lisaks toimusid mitmed töötoad:

  • Pornograafiline seksuaalne sisu (sh tehisintellekti poolt loodud) ja selle mõju noortele (desenseerimine, objektistumine, misogüünia ja nii edasi).
  • Kuidas kogevad noored internetis vihkavat sisu (nt. misogüünia, rassism, homofoobia) ja mis mõju sellel on?
  • Küberkiusamine: vastumeelsus raporteerida ja miks raporteerimine loeb.
  • Noorte kokkupuude vägivaldse ja agressiivse sisuga internetis – ekstreemsuse normaliseerimine?
  • Potentsiaalselt kahjulik eakaaslaste seksuaalne käitumine internetis – kas see on “kuum” või ei peaks nad seda tegema?
  • (Enese) kahju veebipõhistes eakaaslaste kogukondades (nt. enesetapp, anoreksia, alandamine).
  • Ekraani aeg ja veenev disain – kes on keelu taga?

Lõppettekande tegi Amsterdami ülikooli professor Jessica Piotrowski, kes käsitles, kuidas edendada laste ja noorte vaimset tervist ja heaolu internetis ning tegutseda küberkiusamise vastu.

Rohkem infot: Safer Internet Forum

0

Postitused

acetydruk
Me eeldame, et lapsevanemad on oma lapse kasvatamise küsimustes kõige targemad asjatundjad ning nende kokkulepped on lapsele parim lahendus. Samas võivad peresuhted keeruliseks kujuneda – ollakse konfliktis, lahutatakse, kolitakse lahku, asutakse elama teise Eestimaa paika…
cover
Lastekaitse Liit kutsus lapse õiguste kuu tähistamiseks lapsi ja noori osalema loovkonkursil ning saatma oma mõtteid joonistades või kirjalikult. Tänavu laekus konkursile õigeaegselt 30 esseed teemal „Kui ma oleksin täiskasvanu“ ja 58 joonistust teemal „Kellele…
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.