27.-28. juunil toimus Brüsselis Euroopa Liidu laste osalusplatvorm ehk lastest koosneva töögrupi esimene kohtumine, kus osales Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadik Mia-Ly Läänesaar. Euroopa Liidu laste osalusplatvorm (EU Children’s Participation Platvorm) on lastele ja teismelistele turvaline ruum, kus lapsed saavad sõna sekka öelda neid puudutavate Euroopa seaduste ja poliitikate kohta. Osalusplatvorm loodi Euroopa Komisjoni poolt 2022. aastal ja selle eesmärk on toetada laste osalust Euroopa Liidu otsustusprotsessides. Platvorm ühendab laste kaasamise tegevused kohalikul, riiklikul ja Euroopa Liidu tasandil.
Mia-Ly Läänesaar (18)
Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadikute mentor
27.-28. juunil pidasime Brüsselis oma esimese töökohtumise, kus olid erinevatest Euroopa riikidest esindatud kokku 36 last vanuses 10-17 eluaastat. Vaatasime üle viimase kahe aasta jooksul tehtud töö ning arutasime ja pakkusime välja järgmise töökava (2025–2026. aastaks) teemasid. Kohtumist aitas korraldada ja läbi viia imeline “Laste Paneel” ja tegevused hõlmasid lõbusaid soojendusharjutusi, õpikodasid ja teabevahetust Euroopa Komisjoni esindajatega.“
Loe rohkem: Work Plan Co-Creation | EU Child Participation
Saime kõigepealt ülevaate sellest, mida olid varasemalt töögrupis osalenud noored teinud. Räägiti millised sammud on tehtud, mis on õnnestunud ja mida võiks lähitulevikus paremini teha. Siis jagati meid gruppidesse, kus toimusid ühised ja sisukad arutelud kõigi päevade jooksul. Esimesel päeval toimusid arutelud peamiselt kolmes põhivaldkonnas: tegevused, teave ja rühmatöö.
Rühmades arutleti, millised tegevused ja struktuurid toetavad laste osalemist valitsuse otsustes. Samuti analüüsiti, millised platvormil pakutavad tegevused lastele kõige enam meeldivad ning milliseid uusi tegevusi nad tulevikus sooviksid näha. Eraldi keskenduti küsimusele, kuidas erinevaid tegevusi lastele huvitavamaks ja kaasahaaravamaks muuta, et suurendada nende osalust ja aktiivsust. Teisena arutlesime selle üle, millist teavet lapsed Euroopa Liidu ja platvormi kohta vajavad. Mõtlesime, mida oleks oluline teiste lastega jagada ning kuidas neile seda teavet kõige paremini edastada. Rõhk pandi sellele, kuidas lastega suhelda nii, et info oleks arusaadav, kaasahaarav ning kuidas kõige paremini teavitustegevusi laste seas organiseerida. Kolmas aruteluteema keskendus rühmadele ja nende toimimisele. Rühmad analüüsisid, millistes gruppides lapsed töötavad, kuidas nad oma võrgustikkus koostööd teevad ja mis aitaks neil end kaasatuna tunda.
“Rõhutasime vajadust luua toetav ja kaasav keskkond, mis innustaks lapsi oma ideid jagama ja üheskoos lahendusi leidma.”
Sisulised arutelud
Kõikide teemade arutelu tulemusena tõid lapsed välja mitmeid konstruktiivseid ettepanekuid, mis aitavad parandada nii tehtavat tööd kui ka laste osalemist ja kaasatust tulevikus. Nende panus on oluline samm edasi, et luua lastele sobivam ja kaasavam keskkond, kus nad saavad oma hääle kuuldavaks teha. Teisel päeval tulid Euroopa Komisjoni esindajad meie, lastega, arutama mitmeid olulisi lapse õigusi puudutavaid teemasid. Rääkisime vaesusest ja heaolust, kaasatusest ja haridusest, internetiturvalisusest ja küberkiusamisest, kliimamuutustest ning rahastamisest.
Kohtumise käigus tõime esile kuus teemat, mis minu ja teiste noorte arvates on kõige olulisemad: nendeks olid keskkond, sõda, haridus, vaesus, sotsiaalmeedia ning vaimne ja füüsiline tervis. Jagunesime huvipõhiselt gruppideks ning iga grupp pidi arutama, looma illustreeriva plakati ning seejärel esitlema enda põhipunkte teistega. Iga teema juures tõime välja, miks see teema on tähtis ning mida saaks paremini teha, et neid probleeme lahendada.
Minu grupi teemaks oli haridus ning selle vajalikkus. Meie peamised mõtted olid:
- Haridus, ka huviharidus, peaks olema laste jaoks tasuta;
- Õppekavas peaks olema sees ka rahatarkuse õpetamine;
- Peaksime hoidma oma õpetajaid, et neil oleks motivatsiooni õpetada, sest läbi selle saavad lapsed parema hariduse ja üldise kooli kogemuse.
Mis saab noorte mõtetest edasi?
- Euroopa Liidu sekretariaat koostab aruande laste ettepanekutest ja pakutud teemade kohta tööplaani;
- Euroopa Liidu komisjon vaatab aruande üle, et näha, millised valdkonnad võiksid olla aluseks ELi poliitika kujundamisel aastatel 2025–2026;
- Sekretariaat koostab uue tööplaani, mille vaatavad üle laste paneel ja nõuandekogu ning viimasel tuleb see ka heaks kiita;
- Sekretariaat annab lastele teada ja põhjendab, kui mõni nende pakutud teemadest tööplaanis ei sisaldu.
Rohkem infot: Your gateway to the EU, News, Highlights | European Union