Kolmapäeval, 27. novembril tunnustas Lastekaitse Liidu liige Tallinna Lastekaitse Ühing ja Eesti Lastekirjanduse Keskus koos Föreningen Björn Oker-Blomi fondiga Rootsist 11 parimat õppurit ja hoolivat kaaslast linna koolidest rahalise stipendiumiga. Noored on tublid nii õppetöös, kooli siseelus kaasa löömas ning huvitegevustes.
Grete-Lii on Estronaudi konkursil osalenud pannes 6 kuu jooksul toimunud võistluses proovile taibukuse, vaimse võimekuse, füüsilise vastupidavuse ja koostööoskuse. Silvia on osalenud 4 rahvusvahelisel aineolümpiaadil maateaduses, eksperimentaalteaduses ja loodusteadustes ning toonud sealt 1 kuld ja 3 hõbemedalit. David on kooli liputoimkonna ülem ja arendab lipukulutuuri kaasõpilaste seas ning aktiivse muusikuna osaleb kellade ansambli Arsis. Frederik juhib kooli õpilasesindust ja osaleb tsirkusestuudio Folie tegevuses.
Stipendiumi said ka 4 noort, kes tulid koolides väljakuulutatud esseekonkursi „Rahvas algab raamtust“ võitjaks. Põhikooliastmes võitsid konkursi Christine Alexandra Gubinski Tallinna 21. Kooli 9. klassist ja Anna Frederika Tiivas Tallinna Reaalkooli 8. klassist. Gümnasistide hulgast kirjutasid parimad esseed Vanalinna Hariduskolleegiumi 10. klassi õpilane Mihkel Tõnisson ja Tallinna 21. Kooli abiturient Kaspar Kriitberg. See oli ühtlasi sissejuhatus 2025. aasta raamatuaastale, mil möödub 500 aastat esimese eestikeelse raamatu ilmumisest. Millest võitjad kirjutasid:
Millest võitjad kirjutasid:
Anna Frederika:
„Hiljuti lugesin ,,Kolme musketäri’’ ja rääkisime sellest emaga. Avastasime, et tema tundis minu vanuselt seda lugedes sarnaseid emotsioone ja mõtles sarnaselt, kui mina praegu. Leidsime ka, et meil olid erinevad vaatepunktid mõnede asjade suhtes ja see tekitas meile väga huvitavaid arutlusteemasid ajaloost, kommetest ja õiglusest. See tõestab, et raamat pakub igale inimesele isikliku kogemuse, aga ka avab ukse dialoogiks ja erinevate arvamuste jagamiseks ning aitab meil seeläbi teineteist paremini mõista“.
Christine Alexandra :
„Kuigi tehnoloogia areneb ja maailm muutub, jäävad raamatud alati vahendiks, mis ühendab minevikku ja tulevikku, sest rahvas elab edasi oma lugudes. Iga lugeja lisab midagi oma rahva loosse ja kannab seda edasi. Raamatud ei ole lihtsalt jutud, vaid ka rahva hinge peegeldus, mis elab edasi nii kaua, kuni neid loetakse ja mõistetakse“.
Kaspar:
„Võib arvata, et kuna praegu ilmub nõnda palju raamatuid nii Eesti kui ka võõrkeeltes, siis on raske leida teost, mis suudab inimesi ühendada. Kuid ma usun, et romaanisari “Tõde ja õigus” kannab taolist rolli tänapäeval. A. H. Tammsaare pentaloogia tegevustikus teeb Andres tööd, märkamata inimesi enda ümber…. Usun, et ka praegu on üsna levinud vaatepilt, kus peres keskendutakse ennast unustades tööle, et teha karjääri, ning ümbritsevate inimestega suheldakse seetõttu vähe. Paraku ühendab Tammsaare romaanisari rahvast küll läbi raske töö ja elumurede, kuid õnneks õpetab inimesi, et lähedasi tuleb hinnata rohkem kui tööd, sest muidu võib elada terve elu kurbuses“.
Mihkel:
„ Lugemise kaudu loodud sidemed on isiklikud ja just seetõttu väärtuslikud. Tahes-tahtmata ongi raske seda tunnet mõista ja kujutada ette seda maailma, mille kirjanduse mõistmine sulle avab, kui ise seda kogenud pole. Kui sa selle tunde juba kätte saad, siis seda unustada on raske. Kõik algab ühest raamatust, millest saab järsku teine, siis kolmas jne. Järsku oled lugenud ennast sellisesse auku, et sa muutud inimesena. Raamatud mitte ainult ei paku uusi maailmu, vaid annavad ka oskuse teisi maailmu paremini avada“.
Esseekonkurssi korraldasid Eesti Lastekirjanduse Keskus ja Tallinna Lastekaitse Ühing, kellel on 1992. aastast head sõprussidemed Rootsis asuva Björn Oker-Blom Fondiga (B.O.B). Esseekonkurss toimub fondi asutaja abikaasa, suure kirjandushuvilise ja Eesti laste toetaja Inga Oker-Blomi mälestuseks.
Loe lisaks: Selgusid esseekonkursi „Rahvas algab raamatust“ võitjad – Eesti Lastekirjanduse Keskus
Fotod: Kadri Naanu