Scroll Top
Endla 6-18, Tallinn 10142

Lapse õiguste saadikud osalesid Brüsselis Euroopa laste osalusplatvormi teisel üldkogul

20.–21. juunil toimus Brüsselis Euroopa laste osalusplatvormi teine üldkogu, kuhu pääsesid kandideerimise tulemusena 80 last üle Euroopa. Eestist osutusid valituks meie lapse õiguste saadikud Marta Männiste ja Marii Eleen Mõtsnik ning Elisabet Kruusmets, kes on mh ka sama projekti nõuandva kogu liige. Kohtumise peamine eesmärk oli koguda lastelt informatsiooni ning jagada saadud teavet Euroopa Liidu ja riikide otsustajatega, et nende häält enam kuuldavaks teha.

Kõikidest soovitustest, arvamustest ja aruteludest andsid platvormi esindajad 23. juunil ülevaate 15. Euroopa Lapse Õiguste Foorumil, mille tulemusega saab tutvuda siin.

Töised päevad

Kuigi kohale tulnud osalejad olid väga erinevatest riikidest vanuses 10–17, olid teemad, mille osas arvamust jagati, väga erineva mastaabiga: heaolu koolis, internetiturvalisus, vihakõne ennetus ja kliimasoojenemine. Peamiselt toimus töö eraldi töötubades, kus viisid arutelusid läbi platvormi töötajad, Euroopa Komisjoni esindajad ja lapsed ise.

Lapse õiguste saadik Elisabet ütleb, et töötoad tegi eriliseks just laste ja täiskasvanute koostöö nende läbiviimisel. “Täiskasvanud harisid ja toetasid meid ning noored samal ajal muutsid kogemuse lõbusaks ja interaktiivseks,” märgib ta.

Nagu eespool mainitud, käsitleti töötubades erinevaid teemasid, mis võimaldasid noortel jagada enda seisukohti, vahetada mõtteid ning kuulata ka teiste riikide esindajate kogemusi. Nii Marii kui ka Marta toovad põnevate aruteluteemadena esile koolikeskkonna mõju ning internetiturvalisuse. “Just internetiturvalisusest oli põnev rääkida, sest saime jagada enda kogemusi,” sõnab Marii. Marta nõustub eelmise mõttega ja lisab, et huvitav oli ka kuulda, kuidas on teistes riikides asjad korraldatud. “Kuuldes teistelt osalejatelt lähemalt näiteks nende koolisüsteemi ülesehitusest, saime läbi selle peegeldada ka Eesti koolide häid ja halvemaid külgi”.

Kogemuse pakkumine

Ehkki sündmuse põhirõhk oli laste arvamuse kogumisel, said esimesel päeval 17 riiki jagada ka oma häid näiteid laste kaasamisest. Eestil avanes sealjuures võimalus tutvustada 24. mail toimunud lastekonverentsi “Milliseid lasteraamatuid tahame?”. Marii ja Marta ettekanne sai suure aplausi osaliseks ning lastekonverents koha näitusel teiste heade praktikate juures.

Mida võtavad meie lapse õiguste saadikud kohtumiselt kaasa? Anname sõna noortele:

„Sündmuse jooksul nägin, et oli tõesti arvestatud kõikide lastega ja loodud mugav ning turvaline keskkond kõigile. Noored said jagada oma seisukohti ja kogemusi emakeeles ning kartmata, et neile antaks hinnanguid. Vahepeal võivad sellised sündmused tunduda performatiivsed, kuid nii see polnud. Ka kõige nooremad lapsed said arvamust avaldada ning sõna anti ka puuetega lastele. Kogu üritus oli väga kaasav ja andis lootust, et kõiki noori tõesti kuulatakse ja kaasatakse neid puudutavates aruteludes.“ – Elisabet

„Kuna sündmusest võttis osa ka küllaltki noori lapsi, oli see neile imeline võimalus lähemalt demokraatiaga tutvuda ning sellest osa saada. Samuti andis see korraldajatele võimalusi saada soovitusi ja tagasisidet erinevatelt vanuserühmadelt. Üritus aitas mul õppida, kuidas selgitada oma ideid ka endast noorematele ning suhelda nendega, kes inglise keelt hästi ei vallanud.“ – Marta

„Tänapäeval küsitakse palju rohkem laste ja noorte arvamust kui vanasti, aga tihtipeale ei jõuta sisendist tegudeni. Sellel sündmusel saime aga kõik südamelt ära rääkida ja hiljem esitati meie mõtted Euroopa Komisjonile. See ongi oluline, et täiskasvanud oleksid päriselt huvitatud laste ja noorte mõtetest ning tahaksid meie arvamust kuulda. (Noored on tegelikult nii ägedaaaaad!!!) Sain kinnitust, et isegi kui minu ja mu vestluspartneri arvamus ei ole sama, on arutelu ikkagi korda läinud, tegelikult väga. Nii saabki tuua esile uusi perspektiive, kui jagada enda arvamust sõbralikult, mitte ründavalt ning kuulata ka teist inimest.“ – Marii Eleen

0

Postitused

lastekonverents3

24. mail toimus Tallinna Südalinna raamatukogus Eesti esimene lastekonverents “Milliseid lasteraamatuid tahame?”, kus võtsid sõna vaid 5.–6. klassi õpilased. Aga milliseid raamatuid nad siis tahavad? Tegime laste arvamusest ülevaatlikku kokkuvõtte.

0
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.