Iga laps vajab ja väärib, et teda kuulatakse, mõistetakse ja tema arvamusega arvestatakse – kodus, koolis, kogukonnas, igapäevaelus ja poliitilistes otsustes. Lapse osalusõigus on rahvusvaheliselt tunnustatud inimõigus, mis kehtib igale lapsele. See tähendab, et laste hääl peab olema kuulda kõigis neid puudutavates küsimustes, mitte ainult nendes, mille üle täiskasvanud otsustavad, et laps võiks kaasa rääkida. See on meie kõigi – lapsevanemate, spetsialistide, õpetajate, poliitikute ja kogukonna liikmete ühine vastutus luua lastele turvaline ja toetav keskkond, kus nad saavad vabalt oma seisukohti väljendada ja neid puudutavates küsimustes kaasa rääkida.
Laste vaimne tervis on endiselt murettekitavas olukorras, kuid spetsialistide abi ei pruugi olla alati piisavalt kiirelt kättesaadav. Igaüks meist võib olla see esimene märkaja ja kuulaja, kes aitab ennetada probleemide süvenemist. Iga keerulise käitumise taga on põhjus – lapse mure, hirm või vajadus, mida ta ei oska võib-olla ise sõnastada. Lapsed vajavad märkamist, mõistmist ja abi, mitte hinnanguid ega hukkamõistu. Laste kuulamine ja nende arvamusega arvestamine on investeering paremasse tulevikku – see aitab luua tugevamaid suhteid ja ennetada probleeme, mida hiljem võib olla raske lahendada.
Lastekaitse Liit kutsub kõiki üles:
kuulake lapsi, andke neile aega ja ruumi oma mõtteid jagada ja ärge piirake nende osalemist vaid „lihtsates“ küsimustes, vaid julgustage neid kaasa rääkima igas eluvaldkonnas. Võimalused oma arvamust avaldada peavad olema juba varases lapsepõlves, et toetada lapse arengut enesekindlaks, vastutustundlikuks ja hoolivaks inimeseks. Lapse hääl ja nende õigused ei ole ainult tänase päeva teema – see on meie ühiskonna parem homne. Loome koos ühiskonda, kus iga laps tunneb ennast kuuldud ja mõistetult!
Üldkogu 28. mai 2025
MTÜ Lastekaitse Liit