Mia-Mai Kirss, Andra Miia Vaher
Lastekaitse Liidu lapse õiguste saadikud
13.–15. aprillil osalesid meie lapse õiguste saadikud Marta, Marii Eleen, Andra Miia ja Mia-Mai Nelijärvel noorteseminaril „Tehisintellekt ja digitaalse ohutuse põgenemistuba“, mis toimus programmi Targalt Internetis raames. Sündmuse eesmärk oli suurendada laste ja noorte teadlikkust sellest, kuidas käituda nutiseadmetes vastutustundlikult.
Esimene päev: sissejuhatus ja esimesed ülesanded
Seminari avapäev oli sissejuhatav ja tutvustati järgmiste päevade põhitegevust: oma põgenemistoa loomist. Ülesande eesmärk oli koos tiimiga välja töötada põgenemistoa stiilis hariduslikud ülesanded, mida saaks kasutada õppetöös. Lisaks toimusid töötoad, kus uuriti olemasolevaid põgenemistubasid – näiteks tuli lahendada krüpteeritud vihjeid ja tuvastada tehisintellekti loodud pilte.
Teine päev: ideed, liikumine ja loovus
Teine päev algas lõbusa liikumise ja tutvumismängudega värskes õhus. Seejärel suundusime looma oma põgenemistuba. Meie meeskonna mäng valmis sujuvalt – see koosneb kolmest põhiülesandest ja ühest boonus-vihjeülesandest. Mäng on veebipõhine ning seda saab lahendada ükskõik kust, kasutades Padleti keskkonda.
Pärastlõunal orienteerusime imeilusa Nelijärve ümbruses, kus tuli kaardilt leitud punktid ühendada erinevate ülesannetega. Õhtul tutvustasime oma loodud põgenemistuba teistele osalejatele.
Kolmas päev: koolitused ja loominguline eneseväljendus
Viimasel päeval osalesime mitmetes koolitustes. Esimesena rääkis Maarja Punak Politsei- ja Piirivalveametist, keskendudes piltide jagamisele ja kasutamisele internetis. Seejärel koolitas meid Kerli Valner Lastekaitse Liidust, jagades teadmisi, kuidas viia turvalise internetikäitumise infot paremini laste ja noorteni.
Päeva lõpetas kohtumine Lasteabi esindajatega, kellega koos tegime loovülesandeid – jagasime oma mõtteid, arutlesime nende üle ja kujundasime oma nägemuse sellest, milline võiks olla Lasteabi plakat või visuaalne sõnum.
Kõik kolm päeva olid huvitavad, sisukad ja väga õpetlikud. Saime hulgaliselt uusi teadmisi, mida saame edasi anda ja kasutada ka oma koolides ning edasises saadikutöös.