Täna, 18. novembril on laste seksuaalse väärkohtlemise vastane päev, mille eesmärk on juhtida tähelepanu laste kaitsmisele seksuaalse väärkohtlemise eest. Selle päeva raames toimub Politsei- ja Piirivalveameti poolt korraldatud seminar „Laste seksuaalne väärkohtlemine veebis: Kuidas ennetada ja selle vastu võidelda?“, kus tutvustatakse lähemalt ka Lastekaitse Liidu vihjeliini tööd.
Vihjeliin www.vihjeliin.ee on MTÜ Lastekaitse Liidu pakutav veebipõhine teenus, mis võimaldab internetikasutajal edastada anonüümselt teavet internetis levivast laste seksuaalset väärkohtlemist esitavast materjalist. Vihjeliini eesmärk on aidata kaasa taolise materjali leviku tõkestamisele internetis. Projekti Targalt internetis koordinaator Lastekaitse Liidus, Malle Hallimäe: „ Oluline on, et igaüks, kes märkab veebis lapse seksuaalset väärkohtlemist, annaks sellest teada. Vihjeliini teavitades saad kaasa aidata taolise materjali leviku tõkestamisele ja eemaldamisele internetist.“
Laste seksuaalset väärkohtlemist esitav materjal on foto, video, kirjutis, kus alaealist on kujutatud erootilises või pornograafilises situatsioonis. Igaüks, kes märkab internetis sellist materjali, saab sellest anonüümselt teada anda www.vihjeliin.ee. Teavitamiseks tuleb kirjutada veebilehe aadress, millel internetikasutaja on märganud laste seksuaalset väärkohtlemist esitavat materjali. Koostöös politsei ja veebiteenuste pakkujatega eemaldatakse ebaseaduslik materjal internetist.
Eesti vihjeliin (www.vihjeliin.ee) sai 2023. aastal 1612 teadet, millest 822 teadet oli veebikeskkondadest, mis sisaldasid laste seksuaalset väärkohtlemist esitavat sisu. Vihjeliini töö eesmärgi saavutamiseks teeb Lastekaitse Liit rahvusvahelist koostööd ning on ülemaailmse vihjeliinide võrgustiku INHOPE liige (https://inhope.org/). INHOPE võrgustikku kuulub 50 riigist 54 vihjeliini. Möödunud aastal said vihjeliinid üle maailma 539836 teadet, mis sisaldas infot laste seksuaalset väärkohtlemist esitavast materjalist. Ohvritest oli 83% vanuses 3-13 aastat ning kõikidest ohvritest 95% olid tüdrukud.
Kui märkad internetis laste seksuaalset väärkohtlemist esitavat materjali, anna sellest teada Lastekaitse Liidu vihjeliinile www.vihjeliin.ee.