MTÜ Lastekaitse Liit , Endla 6-18, Tallinn 10142

Kes me oleme?

Mul on õigus igal ajal oma mõtteid mõtelda, mul on õigus teistelegi oma mõtteid ütelda!

Märka Last on juba aastaid tuntud kui Lastekaitse Liidu veebikiri, mille eesmärk on tutvustada lapse õiguse edendamise alast tegevust Eestis ning anda häid näpunäiteid lapsevanematele ja spetsialistidele. Ning nagu näete, on nüüdsest olemas ka Märka Last kui dünaamiline virtuaalne kohtumispaik, kus saavad kokku lapsed, noored ja täiskasvanud, info, ideed ja inspiratsioon. 

Tuumikuks Lastekaitse Liidu noortekogu, eesmärgiga kaasata lapsi ning noori üle terve Eesti. Juba praegu on toimetuses noori, kes pärit Tartust, Jõhvist, Türilt, Sauelt, Lihulast ja Talllinnast. Oma tegevuses  lähtume lapse õiguste konventsioonist. Mentorite ja juhendajatena on kaasatud Lastekaitse Liidu kollektiiv ning paljud koostööpartnerid.

Märka Last noortetoimetus

Võttes elu justkui lõputu jõena, olen optimistliku ellusuhtumisega noor, kes on Lastekaitse Liidu noortekogu liige, kolmandat aastat enda kooli õpilasesinduse president, Kesk-Eesti Tre noortesaate saatejuht, Järvamaa noortekogu liige, EÕEL liikmete valdkonna liige, ENL aktivist, MTÜ NÜ T.O.R.E tugiõpilaseeskuju. Lisaks täiendavad mu päevi veel mitmed seosed erinevate organisatsioonide ja projektidega.

Olles mitmete algatuste ja traditsioonide algatajaks, lähtun alati enda südameteemadest – aidata panna särama ka teisi lapsi ja noori. Olgu selleks viisiks siis mõne sündmuse korraldamine, algatuste loomine või lihtalt inspireeriv mõttetera.

✏️ Üks mõte:  Iga noor on justkui särama hakkamist ootav täht

Loe lähemalt – Triin Sooäär: “Iga noor on justkui särama hakkamist ootav täht”

Olen meeskonnamängija, kes huvitub ja hoolib laste kaasamisest, osalusest ja nende õigustest. Kauaaegse Lastekaitse Liidu noortekogu ja Eurochild Children´s Council´i liikmena olen näinud, milline on laste olukord Eestis võrreldes Euroopaga laiemalt.

Minu jaoks on kaks kõige tähtsamat südameasja tants ja sõnavabadus. Lastel ning noortel on võimalus sõna sekka öelda, aga probleemiks on vähene info liikumine või valearusaam, et meid, noori tegelikult ei kuulata. Mina soovin, et tekiks vaba keskkond, kus IGAÜKS teaks ja julgeks häält teha. Seda ei pea küll nii otseselt võtma. Igaühe hääl on erinev, mõni võib väljenduda tantsus, mõni paberil, mõni muusikas, laulus.

✏️ Üks mõte:  Meie, noored oleme ideaalses eas, kus meid kuulavad nii lapsed, eakaaslased kui ka täiskasvanud. Kasutagem seda eelist!

Loe lähemalt – Kärg Valner: “Lapselikkus ja südamest juhindumine muudavad elu põnevaks”
Galerii | Kärg Valner: “Nii lapsed kui europarlamendi saadikud on ennekõike lihtsalt inimesed”

Olen Dalia, Lastekaitse Liidu Noortekogu liige. Liitusin Märka Last toimetusega, sest minu arust on see äge idee, millele tahtsin ka ise kaasa aidata. Mul tekkis seoses koolide ja trennide sulgemisega nö üleöö palju vaba aega ehk rohkemgi põhjust midagi kasulikku ja toredat teha.

Lastekaitse Liidu Noortekogu liikmena aastast 2016 on mul olnud mitmeid võimalusi korraldada igasugu toredaid üritusi ning osaleda paljudes projektides. Olen alates 2012 Targalt Internetis projekti liige, 2017-2019 Eurochildi noorte nõukogu liige ning 2015 CATS projekti liige. Samuti on mul olnud võimalus aidata mitmete konverentside korraldamisel (nt Laste õigused migratsioonikriisis ja digitaalmaailmas 2016 konverents, Linnade ja Valdade päeva konverents 2019 jpt). Olen kindel, et koos saame “Märka Last” kaudu kaasata veelgi rohkem lapsi ja noori.

✏️ Üks mõte:  Teiste aitamine avardab maailma.” ‒ Fanny de Sivers

Loe lähemalt – Dalia Doman: “Minu jaoks on ilusad mu sõbrad ja see side, mis mul nendega on”

Olen lihtne inimene. Juurtelt jõhvikas ning õitelt tartlane. Väikelinna neiuna olen ma tihti tegutsenud tagaplaanil, näiteks Lastekaitse Liiduga ei ole mul varasemalt otsest kokkupuudet olnud. Sestap tahangi noortele näidata, et kõik on võimalik, kui piisavalt tahta ja sihikindlalt tegutseda.

Oled pärit maalt või linnast, käid veel algkoolis või oled juba aastaid täisealine – just Sina võid luua midagi enneolematut ja ehitada nurgakivi oma eduloole. Kes teab, nõnda nagu mina olen osaks millestki suurest ühes teiste ettevõtlike noortega siin toimetuses, võib igaühest saada superstaar või edukas ettevõtja. Leidkem üles oma õnne valem, selmet koormada end lõputu tööga, mis meile killukestki rõõmu ei too.

✏️ Üks mõte:  Tibusammul, kiire hoota igaüks võib maailma muuta, ent uljaspäi ei tasu loota, et sünnib edu raske tööta.

Loe lähemalt –  Sirely Veri: “Leidkem üles oma õnne valem”

Kulla Saatmäe (16)  Lääneranna vald / Tallinn
Facebook

Olen õpihimuline noor, kellele meeldib uusi kogemusi ja oskusi saada ning oma ideid jagada. Mõned aastad tagasi hakkasin rohkem tähelepanu pöörama osalusele. Mind on inspireerinud teised noored ja nende ettevõtmised. Loodan, et keegi leiab tulevikus ka minu tegemistest selle lõngajupi, mis õige teeotsa kätte näitab.

Põhiliselt olen tegelenud spordi ja muusikaga, aga võõraks pole jäänud ka näitlemine, fotograafia ega rahvatants. Olen Lääneranna Noortevolikogu liige ja löön kaasa ka Tallinna Muusikakeskkooli õpilasesinduses. Mulle meeldib korraldada erinevaid ettevõtmisi ja olla tegus. Minu üheks eesmärgiks on see, et Eestis hakataks rohkem üritusi korraldama algkooliealistele lastele, sest ka neil on väga lennukaid ja tähelepanuväärseid ideid.

✏️ Üks mõte:  Kui võimekaks saab meie ühiskond siis, kui hakatakse noori rohkem kuulama!

FOTO- ja VIDEOPESA

Joosep Michels (15) Lihula
Facebook

9. klassi õpilane ja Nortsi Production kaasasutaja.
Iseloomult olen sarkastiline ja naljast aru saav inimene. Mulle meeldib veeta aega koos sõpradega ning jalutada looduses. Peamisteks huvialadeks on muusika, videograafia ja fotograafia. Mulle meeldib videograafiaga tegeleda, kuna see on maailm, kus on tohutult võimalusi, et olla omapärane.

Filmides meeldib mulle alati see, kui on kasutatud uusi lahendusi ja nippe, et saada kaadreid, mis tunduvad ebareaalsed. Väga pean ka lugu sellest, kuidas lugu edasi antakse.
Eelmisel aastal valmis meil Joosep Matjuse juhendamisel rannaniitude teemaline loodusfilm „Loodusega koos”, mis on ühtlasi ka minu uurimistöö 9. klassi lõpetamiseks.

Indrek Kivisalu (15) Lihula
Facebook

Lihula Gümnaasiumi 9.klassi õpilane. Tegelen mitmete projektidega nii noortemajas kui ka Lihula Gümnaasiumis. Olen aktiivne ja tubli õppija ning käinud mitmetel olümpiaadidel – see õppeaasta lausa kaheksal.

Kogemused noortühendustega on Lihula noortemaja ja Lääneranna noortevolikogus.
Tegelen ka muusikaga.

Hobiks on filmindus, mille leidsin projekti kaudu, mille kirjutamisel osaline olin. Huvi oli eelnevalt, aga ei olnud vahendeid.
Projekti kaudu saime endale tehnika ja juhendaja, kelleks oli Joosep Matjus (,,Tuulte tahutud maa” autor), kellega siiani koostööd jätkame.

Markus (19) Saue
Facebook

Olen Markus, Lastekaitse Liidu videograaf ja Saue Noortekeskuse vabatahtlik. Saue Gümnaasiumi abiturient ja ka Saue Gümnaasiumi õpilasesinduse liige. Olen meeskonnamängija ja aktiivne osavõtja nii koolisisestest kui ka muudest projektidest.

Hobideks on foto- ja videograafia, laulan Saue Noorte Meeste kooris ja meeldib mäesuusatamine.

Toetavad taustajõud

Ma olen hästi seda usku, et ainuke asi, mis on tugevam, kui meie ise, on keskkond, kus viibime. Õnneks on see keskkond sageli meie enda valik, kuna saame ise otsustada, keda kuulame, millises infoväljas oleme või mis veelgi olulisem – millist sisu ise loome.

Kirjutamine on tegevus, mis on saatnud mind peaaegu läbi kogu mu elu. Olin päris väike,  kui hakkasin mingeid asju üles märkima. Seda ennekõike selleks, et mul oleks täiskasvanuna meeles, kui palju lapsed tegelikult asjadest aru saavad ning kuivõrd sisuliselt kaasa suudavad mõelda.

Sealt alates on kaustik ja pastakas olnud mu lahutamatud kaaslased kogu ülejäänud elu. See on viis, kuidas ma elan, mõtlen, asjadest aru saan ja olukordi analüüsin.

Siinse dünaamilise infoplatvormi peamine eesmärk on võimendada laste ja noorte häält.

Anda neile sõna ning seejärel ka päris päriselt kuulata,
mida nad
arvavad,
mõtlevad,
tunnevad,
millest unistavad.

✏️ Üks mõte:  Mis siis, kui kõik siin elus on vaid ühe idee, ühe inimese või ühe loo kaugusel?

Loe lähemalt – Kristi Märk: “Mis siis, kui…?”

Kristi Märk, Lihula / Tallinn
Märka Last toimetaja
Lastekaitse Liidu noortekogu koordinaator
kristi.mark@lastekaitseliit.ee / Facebook 

Ain Saare
Kujundaja

Nagu enamik suuri ja ägedaid asju, on ka see platvorm valminud koostöös.  Lastekaitse Liidu ja Märka Last toimetuse suur tänukummardus läheb kujundaja Ainile, kes on kordades rohkem kui lihtsalt kujundaja, vaid pigem strateegiline kaasamõtleja, sisuline koostööpartner, mentor ning meie sõber.

Aitäh Sulle!

Miks ja kuidas?

Märka Last portaali toimimise aluspõhimõtted ja väärtused on paika pandud paar nädalat enne Eestis välja kuulutatud eriolukorda, mil neidsamu põhimõtteid on väga vaja mitte ainult laste ja noorte, vaid kogu meie ühiskonna kontekstis.

Lähtume oma tegevuses järgmistest väärtustest

 • Inspiratsioon
  Sütitame läbi inspireerivate eeskujude majakad, millest seda iseenda sädet otsivad lapsed saaksid oma teekonnal juhinduda
 • Avatus
  Tegutseme ausalt ja läbipaistvalt, avades nii rõõme kui muresid, kuid keskendudes ennekõike lahendustele
 • Sidusus
  Oleme sillaks ja ühendajaks, mis aitab kokku tuua erinevad põlvkonnad, lastega seotud teemad, infokillud, inspireerivad eeskujud ja sütitavad sõnumid

 

Märkan ja aitan

 • Märkame end ümbritsevaid lapsi ning kajastame nende tegevusi, omaloomingut ja mõtteteri
 • Seda tehes järgime, et lugu või infokild oleks meie väärtustega kooskõlas ning järgiks laste meedias kajastamise head tava
 • Pakume välja lahendusi, arvamuste puhul põhjendame
 • Eesmärgiks on arendav, inspireeriv, toetav ja heatahtlik toon

M.I.S. – mina ise saan

M.I.S. ehk mina ise saan annab palju võimalusi luua midagi palju enamat kui uudisvoog või veebiajakiri.
Läbi selle saame kajastada erinevate muutuste kulgu ja ägedaid ettevõtmisi. Lisaks on sel moel hea viia laiema avalikkuseni sõnumid nagu “Mina ise saan muutusi luua”, “Mina ise saan ja tahan”, “Mina ise saan aidata”, “Mina ise saan märgata”, “Mina ise saan olla eeskujuks” jne.

 • Kindlasti leiab siin oma koha ka laste ja noorte endi looming, mis võib nii mõnelgi avada silmi või viia unistuste radadele.
 • See on hea ühenduspunkt igale loole või ettevõtmisele, kuna parim viis algatada mistahes muutusi, on ise midagi reaalselt ära tehes.
 • Ühtlasi on üks meie eesmärke luua sillad inspireerivate eeskujude ja lugejate vahel.

Kogu meie ettevõtmise üheks aluseks ongi eeskujuliikumine Valge Õhupall ning sellega seotud “Aga Mina” liikumine.

Aga mida ise ära teha saan?

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.