Page 18 - Märka last veebruar 2022
P. 18
5. Kustuta äpid ja programmid, mida sa ei kasuta
Kui mõni rakendus on sinu telefonis juba tükk aega olnud, ilma et sa seda kasutaksid, pole sul tõenäoliselt seda rakendust tegelikult vaja. Teatavasti kogub enamik rakendusi vähem või rohkem teavet sinu nuti- seadme sisu või sinu liikumisharjumuste kohta. Kasutust mitteleidnud rakenduste kustutamisega vähendad võimalust, et sinu aadressiraama- tu sisu või pildid hakkavad internetiavarustes oma elu elama. Pea aga meeles, et kui oled rakenduse kasutamiseks konto loonud, tasub esmalt kustutada konto ja alles seejärel eemaldada seadmest ka äpp.
Need viis sammu on digimaailmas koristusharjumuse sissejuuruta- miseks väga hea algus. Aastas korra või paar tasub ette võtta digitaalne suurpuhastus. Vaata juba täna üle, millist aegunud ja mittevajalikku infot hoiavad alles sinu kodused nutiseadmed, sest kõik üleliigne võib su privaatsusele ohtu kujutada.
Digitaalne prügi ja turvalisus Birgy Lorenz
TalTech küberkaitse ja IT-didaktika vanemteadur
Digiprügi on nagu iga teine prügi – kui sellega ei tegele, siis leiad ennast ühel hetkel toimetamast prügimäel. Kui toome siia juurde ka turvalisuse, siis annaks digitaalse prügiga tegelemine meile uusi oskuseid ja tegevusi, mis võivad aidata meil nii ennast kui ka maailma päästa. Väikesest miniuuringust Pelgulinna Gümnaa- siumi õpilaste ja Eesti arvutiõpetajatega selgus, et täiskasvan- ute tegevused ja harjumused on üsna sarnased noorte omadega – ühiselt ollakse hädas krüpteerimise, seadmete korrektse utili- seerimise ja enda kaitsmisega, kui seade kaob ära.
Uuringus osalejate vastused viitasid ühelt poolt püüdele vähendada oma digijälge internetis. Teisalt selgus, et vastutustundlikkus ja ökoloo- giline mõtlemine ei ole veel jõudnud tehnika kasutamise harjumus- tesse. Näiteks taaskasutuse, sisuloomise ja nt. emailide saatmise ja postituste arvu teadlik piiramine oli vastajatele pigem võõras teema.
18
Märka Last / veebruar 2022