Page 33 - Märka last ajakiri - mai 2020
P. 33

 tavuse probleemidest räägitakse näiteks hiljem lapsevanemale. Eriti tavapärane pole aga võõrastelt abi otsimine. Lapsed ei julge täiskasva- nutelt abi paluda, sest mõnel juhul on neil olnud negatiivne kogemus või on kuuldud teiste lugusid, kus abipalvele jäeti vastamata või sai abipaluja sootuks pahandada. Sotsiaalsed barjäärid on abipalumiseks liiga kõrged ja lapsed ei tihka täiskasvanut tülitama minna. Vahel lapsed ka ei tea, kas selles olukorras on neil õigus abile ja toetusele. Kaupluste puhul näiteks rääkisid lapsed juhtumeist, kus soovitud kaup oli paigu- tatud liiga kõrgele, kuid teenindajalt abi paluda lapsed siiski ei julgenud.
“Ma iga päev peale kooli käin siin poes, ostan endale saiakesi. Aga need, mis mulle meeldivad, on siin Selveris kõrgel. Ma võtan siis alt midagi muud maitsvat.”
(Andrei, 9 a)
Vahel ei mõtle laps endast kui kliendist, aga teiselt poolt ei näe ka kaupluse teenindaja last kui klienti, keda tuleks kohelda teistega võrd- selt. Ebaselged on laste jaoks ka poodides riiulilt kauba kättesaamiseks mõeldud astmed või pingid – kas poekülastajad tohivad neid kasutada või on need vaid personalile? Kui kauplusetöötajad oleksid rohkem koo- litatud ning teadlikud sellest, kuidas eri sihtgruppidele paremini lähe- neda, võimaldaks see lastel märksa hõlpsamini kaupluses iseseisvalt hakkama saada.
Lapsi tõrjuv teeninduskultuur tuli väga selgelt esile, kui lapsed rääkisid oma kogemustest ühistranspordis. Esiteks tekitavad ülerahvastatud bussid neis ebaturvali- suse tunnet, sest kaasreisijad võivad trügi- da ega pruugi lapsega arvestada. Teiseks probleemile viitavaks nüansiks on rühmaintervjuudes sageli laste mai- nitud soov istuda ühistranspordis üksinda. See osutab suurema personaalse ruumi vajadusele, aga ka sellele, et lapsed tunne- vad end võõra inimesega pinki jagades ebamugavalt. Lisaks mainiti, et bussijuhid ei arves- ta lastega – näiteks juhtumid,
  Märka last / mai 2020
33
9
l
u
u
j
v
r
e
t
n
i
-
u
g
i
a
ä
a
s
t
a
s
k
e
T
s
a
l
u
l
i
t
n
n
u
a
l
p
a
o
J
i
s
i
g
a
t
e
e
l
t
e
m
a
t
r
u
m
m
i
t
u
n
d
i
.
F
o
t
o
:
E
h
t
i
J
ä
r
v













   31   32   33   34   35