Page 59 - Märka last september 2022
P. 59

   internetis jagada?“ käsitleb peresituatsiooni, kus lapsevanem avaldab oma lapsest foto, mis toda aga sugugi ei rõõmusta.
Mitte igasugust videosisu ei tohiks kõigi vaatajatega jagada
Millised riskid võivad kaasneda veebipõhiste videojagamisplatvormide kasutamisega ning milliseid strateegiaid võiks seal kasutada? Neid teemasid käitleb uus tunnikava „Videote vaatamine ja jagamine veebis“, millest leiab erinevaid ettetulevaid situatsioone ning pakutakse nendele lahendusi. Sealt leiab videosisu- ning vaatajate kaarte, millede kombineerimisel tekib kindlasti huvitavaid arutelusid. Näiteks: kuidas ennast tunneksid, kui sõber näeb sinust videot, kus võtad pidžaamas osa tantsuväljakutsest? Aga kui seda näeb ka ema, direktor või mõni täiesti võõras inimene?
Mida teha, kui märkate sotsiaalmeedias pahatahtlikku materjali, kus kedagi kiusatakse või solvatakse
Solvav ja mõnitav postitus on sotsiaalmeediakeskkonna kasutustingimusi rikkuv materjal, millele peaks otsekohe reageerima. Alustada tuleks kiusamisjuhtumi fikseerimisest. See tähendab, et see tuleb ekraanipildil tõendusena salvestada. Seejärel saab toimuvast teavitada selliste probleemidega tegelevaid instantse, et kasutustingimusi rikkuv materjal maha võetaks ja/või suletaks kasutajakonto, mille kaudu on rikutud keskkonna kasutustingimusi.
On tähtis, et keegi ei jääks oma murega üksi. Nõu ja abi saab veebipolitseilt: kontaktid leiate https://www.politsei.ee/et/veebipolitseinikud ning lasteabitelefonilt 116111 (veebipõhine nõustamine www.lasteabi.ee).
Sellest, mismoodi erinevates olukordades käituda ning kuidas tõendeid võtta, saab teada tunnikavast „Kuidas ennast ja teisi internetis kaitsta“, mis koosneb videost, märkmetega slaididest ning testist.
Sisukaid arutelusid ning turvalist veebikasutust!
 Märka Last / september 2022
59

























































































   57   58   59   60   61