Page 16 - Märka last november 2021
P. 16
energeetiline vabastamine) ja kõhumassaaži meetodid, seda eriti lapse- na kogetud traumade puhul.
Väga palju on mind aidanud sõbrannad, kellega julgesin ja suutsin läbielatut jagada. Lisaks mu toetav kaaslane, kelle kaissu võin rasketel hetkedel minna.
Minu soovitus: kui tunned, et kõik kasvab üle pea ja muutub liialt intensiivseks, tee paus. Mine teraapiasse tagasi alles siis, kui tunned, et nüüd on selleks taas õige aeg.
Nimeta mõni eriti raske ja intensiivne teema, millega teraapia ajal silmitsi seisid?
Minul oli väga raske leppida oma vanemate ja elusaatusega. Minusse oli talletunud muster, mille jätsid väikse lapse elus järjest toimunud halvad sündmused. Olukord muutus kord–korralt järjest hullemaks, elukohad vaheldusid ja süvendasid lootusetust, et sellele ei tulegi lõppu, et juhtub midagi veelgi hullemat. Teraapias tegelesingi hirmust ülesaamisega, et mitte sellesse mustrisse kinni jääda.
Lisandus ohvri roll: oh ma vaene lastekodu laps, kelle vanemad hülgasid! Tunne, et sõltun teiste armust, et ma ei kuulu mitte kellelegi. Minu ümber olevad täiskasvanud teevad vaid palgatööd, nad ei ole siin ei minu pärast ega minu päralt. Kuigi enamus neist olid armsad inimesed ja tegid oma tööd südamega, puudus meil ikkagi see päris-suhe.
On oht jäädagi ohvri rolli lõksu, igaveseks abisaajaks, lasta oma elu korraldada teistel, ise vastutust võtmata. Olla lükata ja tõmmata.
Kuidas teha rahu kõikide teemadega ja iseennast väärtustada?
Ohvri rolli kapseldunud inimese jaoks on vastutuse võtmine - igas valdkonnas - keeruline. See eeldaks ka selliste käitumismudelite ja suhtemustrite talumist, mis ei tundu endale parimad. Või taipamist, et ma ise vastutan, kui mulle mu töö ei meeldi. Arvamine, et pahad on kõik teised, paha on ka riik, kes võiks ju lastele ning noortele nii mõndagi enamat võimaldada, polnud minulegi võõras. Kuni ühel hetkel mõistsin, et mingis etapis pean ma ise vastutuse võtma, kuna see on MINU elu.
16
Märka Last / november 2021