Page 42 - Märka last ajakiri - mai 2020
P. 42
Sellest aga, kuivõrd kumbki vanem tajub koostöö vajalikkust, sõltub, kuivõrd on lepituse käigus võimalik muuta oma käitumist. Omaenese käitumise muutmine aga toob tihtipeale kaasa muutusi ka teiste käitu- mises.
Erapooletu perelepitaja jaoks on mõlemad vanemad täiesti võrdsed. Tema osaks pole öelda, mis õige ja mis vale, sest seda teab iga lapse- vanem oma lapse kohta paremini kui ükski teine. Perelepitaja on liidri- rollis ainult läbirääkimiste protsessi puudutavates küsimustes, ja kui on vaja, siis ka osapoolte tasakaalustamisel. Lepituses on vanemate- vahelise tasakaalu säilitamine väga oluline, ja sellele aitavad kaasa eelnevalt kokku lepitud reeglid.
Perelepituse käigus arutatakse enim vanemlikke lahendu- si laste suhtes, kuid mitte ainult. Selle käigus on võimalik lahendada ka paljusid muid pereelu lõppemisega kaasnevaid vaidluskohti. Nendeks võivad olla abikaasade ühisvara või endiste elukaaslaste ühise vara küsimused, ülalpidamis- probleemid, aga ka suhted vanemate ja täiskasvanud laste vahel, vanemate suhted laste vanavanematega jpm.
Perelepituse käik
Perelepitajateks on enamasti kas psühholoogia-,
sotsiaaltöö- või õigusalase haridusega eriväljaõppe saanud
praktikud. Perelepitus toimub kokkulepitud ajal kohtumis-
seanssidel, mille pikkus on tavaliselt 90 minutit ja reeglina püütakse taaskohtuda hiljemalt kahe nädala jooksul. Üldjuhul
ei kesta perelepitus kokku üle kümne seansi. Perelepitajate prak-
tika näitab, et kui vanemad on motiveeritud lahendust leidma, kulub koostöökokkuleppeni jõudmiseks viis kuni kuus seanssi. Kui siis jääb veel üle pisidetaile, mille üle mõelda ja kaaluda, kulub üks-kaks lisa- seanssi.
Esmalt määratletakse lepitaja juures teemad, mille üle arutleda. Kumb- ki vanem on oma lugu kutsutud jutustama võrdselt teisega. Sellega saab välja tuua mõlemapoolse nägemuse kaudu faktid, murekohad ja vajadused, et hakata nende põhjal otsima ja leidma sobivaid probleemi- lahendusi. Kui perelepituse käigus saab sõlmida ajutisi vahekokkulep-
42
Märka last / mai 2020