Page 21 - Märka last veebruar 2023
P. 21
Noorte silmis süütuna näiva sekstingu tagajärjed võivad olla karmid: psühholoogilised probleemid, küberkius ja väljapressimised
Marilin Küünarpuu
Lasteabi nõunik, Sotsiaalkindlustusamet
Me elame nutiajastul, kus enamikul teismelistel on oma isiklikud digiseadmed või vähemalt ligipääs neile. Olgu selleks siis kaamera ja internetiühendusega varustatud telefon, tahvel- või sülearvuti, millega on ülilihtne jagada iseendast pilte ja videoid, mille seas leidub teinekord ka vägagi intiimseid ülesvõtteid.
Noortele võib taolise sisu jagamine näida lõbusa ja süütu flirdina, kuid tegelikkuses kaasnevad sekstingu ehk seksuaalse sisuga sõnumite, fotode või videote saatmisega mitmed riskid, mille tagajärjed võivad olla vägagi karmid, näiteks sotsiaalsed ja psühholoogilised probleemid, kiusamine ning väljapressimised.
Mõiste „seksting“ tuleneb ingliskeelsest väljendist sexting, mis tähistab seksi ja sõnumi saatmise kombinatsiooni. Sageli hõlmab see endast poolalasti või alasti fotode ja paljastavate videote saatmist. Sekstingut kasutavad enamasti noored ja eelkõige noored täiskasvanud, peamiselt rakenduste nagu Whatsapp, Snapchat ja Instagram kaudu.
Ehkki sekstingust ja sellega kaasnevatest ohtudest räägitakse ja kirjutatakse järjest enam, siis vaadates pöördumisi Sotsiaalkindlustus- ameti (SKA) lasteabi ning ka SKA lastemaja poole, mis mõeldud seksuaalselt väärkoheldud laste abistamiseks, on näha, et Eesti laste ja noorte seas on tegemist aasta-aastalt kasvava probleemiga. Seetõttu on oluline, et noored oleksid teadlikud sekstingu riskidest ning oskaksid ennetada sellega kaasnevaid ohtusid.
Märka Last / veebruar 2023
21