Page 17 - Märka last veebruar 2023
P. 17
rõõmu. Digivahendid võivad aidata luua ja hoida head suhtekeskkonda perekonnas, ühendada põlvkondi, sealhulgas riigipiire ja ajavööndeid ületades. Tore ju, kui saab suhelda vanemate, vanavanemate ja isegi vanavanavanematega sagedamini kui korra või paar aastas jõulude ajal ja sünnipäeval, olgu või ekraanide vahendusel. Hea, kui saab hoida suhteid oluliste inimestega, kelle jaoks muidu võib-olla aega napiks. See loob emotsionaalset turvatunnet nii noortele kui vanadele.
Vestluskaardid „Räägime!“ võimaldavad paremini mõista laste ja noorte digielus toimuvat
Et digivahendite kasutamisest rääkimine ei piirduks keeldude ja käskudega, on DigiGeni projektis loodud koostöös noorte endiga vestluskaardid „Räägime!“. Kaardipakk on suurepärane abivahend, et toetada lõbusaid, huvitavaid ja olulisi jutuajamisi sel teemal. Julgustame lapsevanemaid rääkimise käigus jagama oma kogemusi. Laste kogemustest omakorda võib olla hämmastavalt palju õppida, kui neid tähelepanelikult kuulata. Püüdke mõista, mida erinevad digitehnoloogiatest vahendatud tegevused laste jaoks tähendavad, mida eluks vajalikku nad seal õpivad ning milles vajaks ehk rohkem lapsevanemat küpse täiskasvanuna oma kõrvale.
Kokkuvõtteks
Digitehnoloogia ei ole koll, millega lapsevanemaid ja lapsi hirmutada. Ta võib olla meie igapäevalus väärt abimees ja kaaslane. Muidugi ei saa eitada ka seda halba, mida digivahendite liigtarvitamine, ebaturvaline kasutamine jne võivad põhjustada nii kehalisele tervisele kui ka vaimsele heaolule. Aga sellega on nagu lahtise tulega, millega on vaja õppida ohutult ümber käima. Tuli on väga vajalik ja annab sooja, aga võib ka kõrvetada.
DigiGen vestluskaardid “Räägime!” on kättesaadavad Lastekaitse Liidu Inspiratsioonikogumikus “Turvalise interneti päev
2023”, sektsioonis “Mängud”: https://www.targaltinternetis.ee/ inspiratsioonikogumik-2023/mangud/
Märka Last / veebruar 2023
17