Page 24 - Märka last veebruar 2022
P. 24

 24
Märka Last / veebruar 2022
Veelgi tõsisema kaaluga väärinfo liik on võltsuudised, mida on näinud ligi 50% lastest ja noortest. Vastanute hinnangul levib kõige rohkem väärinfot tuntud inimeste ja maailmas toimuvate sündmuste kohta. Iga viies noor märkis, et tuttavate kohta levitatakse samuti valeinfot.
Pea 70% lastest jagab internetist leitud infot teistega. Võrreldes Skan- dinaavia riikidega jagavad Balti riikide, sealhulgas Eesti lapsed infot keskmisest enam. Samas vaid kolmandik infot jaganud lastest kontrol- lib regulaarselt internetis oleva sisu vastavust tegelikkusele enne, kui jagab seda teistega.
Uuringu tulemused näitavad suurt vajadust parandada laste ja noorte digitaalseid oskuseid
Ligi 60% lastest ja noortest on väärinfoga puutunud kokku sotsiaal- meedias ja seda on muudetud nii, et see paistaks ehtne. Pea pooled uuringus osalenutest ütlesid, et nad teavad, kuidas enamikul juhtudest väärinfot ära tunda, kuid sama palju on neid, kes ei ole kindlad, et nad võltsinfo ära tunnevad. Muret tekitav on asjaolu, et 55% 11–17-aas- tastest noortest väidab, et koolis ei ole neile räägitud, kuidas info tõele vastavust kontrollida. Nendest, kellele on koolis faktikontrollist räägitud, hindas oma teadmisi piisavaks ligi 55% noortest.
Koroonaviiruse pandeemiaga seonduv on samuti laste jaoks hirmu teki- tav oht. Lapsed kirjeldasid intervjuudes kokkupuuteid lugudega, mis räägivad sellest, kuidas inimkond on välja suremas. Lisaks on lapsed näinud väärinfot Covid-19 vaktsiini ohtlikest kõrvalmõjudest. Tõsiste sündmuste kohta leviv väärinfo võib põhjustada lastes stressi ja ärevust. Telia Eesti toetustegevuste juhi Elo Võrgu sõnul peaksid täiskasvanud leidma senisest enam laste jaoks aega ja nendega maailmas toimuvast rääkima.
„Laste Nõuandva Paneeli uuringu raames läbi viidud koosloome töötubades osalenud laste lugudest näeme, et väärinfoga kokkupuu- tumine tekitab emotsionaalseid haavu. Covid-19 ja kliimasoojenemine on tegelikkuseski piisavalt hirmutavad ning nende teemadega seotud liialdused ja valeinfo tekitavad lastes kartust enda ja oma pere turvali- suse pärast,” ütles Võrk.



























































































   22   23   24   25   26