Page 27 - Märka last september 2022
P. 27
millised on selle lühi- ja pikaajalised tagajärjed osalistele (lk 34).
* Ligikaudu 30% vastanutest ei kasuta mitte ühtegi kiusamisvaba haridustee ennetusprogrammi. Ilmselt kiusamist ei tähtsustata, ei peeta suureks probleemiks (lk 36).
* Ennetusprogrammi valik koolis on mõneti juhuslik, sõltudes näiteks naaberkoolide eeskujust või millist meedias parasjagu rohkem kajastatakse (lk 36).
* Takistusena kiusuennetusprogrammidega liitumisele tajutakse ressursside ebapiisavust. Intervjueeritud tõid esile vastava eestvedaja puudumist koolis, personalinappust, õpetajate vähest aega ja hirmu lisaülesannete ees (lk 40).
Kommentaar “Kiusamisest vabaks!” meeskonnalt.
"Kiusamise kuvand on viimastel aastatel muutumas. Uurijad käsitlevad kiusamist enam mitte üksikisiku probleemi, vaid rühmafenomenina. Kiusamise ohvriks võib sattuda iga inimene, sõltumata rahvusest, isikuomadustest, välimusest või east. Eestis kogeb koolikiusamist ligi viiendik õpilastest. Kiusamise halvad tagajärjed on nii ohvril, kiusajal kui ka pealtvaatajatel. Seetõttu keskendub “Kiusamisest vabaks!” lasterühmale tervikuna ja selle sotsiaalsele keskkonnale, mis peab olema väärtustepõhine ja suunatud rõõmsale koosolemise emotsioonile. Soovitame kõikidel koolidel,
kes valivad programmi “Kiusamisest vabaks!”, läbida
selle põhikoolitused. Töötajatel tuleb kindlasti omandada teoreetilised teadmised kiusamise ennetustööks, mis põhinevad värskematel teadusuuringutel. Tänu Haridus- ja Teadusministeeriumi toetusele ei kaasne programmiga liitumisel mingit tasu ega püsikulusid ning kõik koolitused koolidele on priid.
Märka Last / september 2022
27