Page 65 - Märka last ajakiri - november 2020
P. 65
Kaitsel, mille eesmärk on inimõiguste kaitse kõrgem tase Eestis ja võrdse kohtlemise põhimõtte edendamine ning levitamine läbi laiapõh- jalise võrgustikupõhise strateegilise huvikaitsetegevuse, mis kaasab rohujuuretasandit. Avatud Eesti Fondi poolt toetatud projekti raames on käesoleval aastal kogutud Eesti Inimõiguste Keskuse eestvedamisel veebiküsitluses „Tõde ja õigused“ ja maakondlike kohtumistel kohali- kult tasandilt sisendit ÜRO üldise korralise ülevaatuse[1] variraportiks. Tänapäeval oodatakse kodanikelt aktiivsust, eeldusel, et ühiskon- naliikmed pole passiivsed riigi poolt pakutava vastuvõtjad, vaid indivii- did, kes ise panustavad ühiskonnaellu.
Demokraatia areng ja inimõiguste olukord Eestis sõltub tema ühiskon- naliikmete aktiivsest, loovast ja informeeritud osalusest. Laste eluk- valiteet ja olukord lapse õiguste valdkonnas mõjutab otseselt nii nende subjektiivset heaolu kui toimetulekut täiskasvanuna ja seeläbi ka ühis- konna võimekust tervikuna. Lapsed nii Eestis kui mujal maailmas on väljendanud soovi elada erineval viisil kui eelnevad põlvkonnad.
Meie roll on toetada nende soove ja eesmärke. Aastaid tagasi ühes Chicago kirikus isadepäeval peetud kõnes rõhutas tollane senaator, hilisem 44. Ameerika Ühendriikide president Barack Obama: „Ma olen aru saanud, et inimese elu pole kuigi palju väärt, kui ta ei ole valmis andma oma väikest panust selleks, et jätta lastele – meie kõigi laste- le – veidi parem maailm.“. Globaliseeruvas maailmas ülerahvastatuse, hübriidsõdade ja ökoloogilise kriisi ajajärgul on meil kõigil vaja leida aega, et mõelda sellele, millise maailma me lastele jätame ja anda oma panus. Nii üksikisikuna, kogukonnana kui ka riigina tervikuna. Maailm muutub, kui seda muudetakse ja me teeme selle muutuse koos.
[1] Üldine perioodiline ülevaatus (Universal Periodic Review, UPR) on ainulaadne protsess, mille eesmärk on kõigi 192 ÜRO liikmesriigi inimõigusalaste andmete analüüs iga nelja aasta tagant. UPR on Inimõiguste Nõukogu egiidi all toimuv riikidevaheline protsess, mis annab riikidele võimaluse näidata, milliseid meetmeid nad on rakendanud inimõiguste olukorra
parandamiseks ja inimõigustega seotud kohustuste täitmiseks.
LOE LISAKS:
Eesti vabaühendused esitasid ÜRO-le inimõiguste olukorra variraporti
Märka last / november 2020
65