Page 38 - Märka last ajakiri - november 2020
P. 38

    38
Vanusepiirid, privaatsussätted ja lapsevanema roll lapse sotsiaalmeedia kasutamise toetamisel
Kerli Valner
Projekti Targalt internetis teavitustöö koordinaator MTÜ Lastekaitse Liit
Tänapäeval on digiseadmete
kasutamine ja nende abil suhtlemine nii täiskasvanute kui ka laste ja noorte igapäevaelu lahutamatu osa.
Populaarsed sotsiaalmeedia platvormid, näiteks Instagram, Snapchat, Facebook jt
pakuvad mitmekesiseid võimalusi teistega suhtlemiseks ja info jagamiseks. Kuid kuna internet on avalik ruum, kus kõik avaldatu salvestub, tuleb enda ja oma lapse privaatsuse kaitseks ning ebasoovitavate olukordade vältimiseks läbi mõelda, kuidas, kellele ja mil määral oma andmeid ja infot endast suhtluskeskkondades jagada.
Tutvuge suhtluskeskkondade vanusepiirangutega. Enne kasutajaks re- gistreerimist veenduge, et sotsiaalmeediaplatvorm on lapsele sobiv ja tutvuge keskkonna kasutustingimustega, sh vaadake üle vanusepiiran- gud. Näiteks mitmete populaarsete sotsiaalmeediaplatvormide (Insta- gram, Snapchat, Facebook, TikTok) reeglite kohaselt võib kasutajakonto luua alates 13. eluaastast.
Mis vanusest alates on lapsed digiseadmete kasutamiseks valmis?
Lapse õiguste ja vanemluse uuringus1 küsiti laste käest, millal on lapsed või noored valmis endale suhtlusvõrgustikes (nt Facebook, Instagram)
1 Anniste, K., Biin, H., Osila, L., Koppel, K. ja Aaben, L. (2018). Lapse õiguste ja vanemluse uuring 2018. Uuringu aruanne. Tallinn: Poliitikauuringute Keskus Praxis
Märka last / november 2020






















































































   36   37   38   39   40