Page 47 - Märka last ajakiri - mai 2020
P. 47
dega toeks olla. Igaühel on alati kuskil keegi, kes saab aidata.
Teadaolevalt on vähene sotsiaalne tugivõrgustik või isoleeritus üheks laste väärkohtlemise riskifaktoriks. Vanematele võib tunduda, nagu poleks kriisiolukorras kellegi poole pöörduda või et nende vanemlikest oskustest ei piisa positiivsete rollimudelite puudumise tõttu (Thomp- son, 2015). „Pere Lahendusringi“ meetodi oluliseks osaks ongi pere- konna sotsiaalse tugivõrgustiku suurendamine ning laiema pereringi kaasamine lapse kasvatamisse ning hooldamisse. Uuringute alusel võib meetodi rakendamine parandada pingestunud või purunenud pere- suhteid, suurendada perekonna sotsiaalset tugivõrgustikku, omavahelist usaldust ning seeläbi laste turvalisust (Mitchell, Tisdall, 2018, Corwin et al., 2019).
Šotimaal läbi viidud uuring näitas, et „Pere Lahendusringi“ protsessi tulemusena märgati muuhulgas ka pereliikmete individuaalsete võime- kuste suurenemist ning enesekindluse ja -austuse paranemist, mis- läbi pereliikmed on tõenäoliselt paremini valmis järgmiste võimalike konfliktide lahendamiseks. Nähti ka koostöö paranemist ja võrdsema partnerluse teket perede ning sotsiaalteenuseid korraldavate ametnike vahel. Uurijad tõdesid, et kui ametnikud ja spetsialistid võimaldavad peredel rohkem vastutada, sõltuvad need suurema tõenäosusega ka vähem välisest abist (Mitchell, Tisdall, 2018).
Eestis on „Pere Lahendusringi meetod“ kasutusel alates aastast 2019.
„Pere Lahendusringide“ läbiviimisega tehti algust Viljandis, Põltsa- maal ja Türil „Perepesade“ (ennetus- ja peretöökeskuste) pilootprojek- ti1 raames. Kolme Perepesa tegevusega seotud inimesed läbisid „Pere Lahendusringi“ koordinaatorite väljaõppe Inglismaa koolitajate poolt ning on nüüdseks saanud esimesi praktilisi kogemusi. Lahendusringe on viidud läbi peredes, kus vajati suuremat sotsiaalset toetust seoses lapse koolikohustuse täitmisega, esines konfliktseid peresuhteid, vanemate lahutus tekitas kasvatusprobleeme, oli raskusi lasteaiaga kohanemiseks jne. Esimesed kogemused on väga vajalikud, et õppida nii edusammu- dest kui kitsaskohtadest ja teha edasiseks tegevuseks vajalikke paran- dusi.
Märka last / mai 2020
47