Page 8 - Targalt internetis erinumber 2021
P. 8

     8
Võtame valedel hoo maha
Maarja Punak
Politseikapten, Politsei- ja Piirivalveamet
Minu lemmikkirjanik Terry Pratchett on ühes oma raamatus öel- nud, et vale teeb joostes tervele maailmale tiiru peale enne, kui tõde endale saapad jalga jõuab panna. See kehtib ka sotsiaal- meedias levivate valeuudiste kohta. Miks see nii on ja kuidas me saaksime seda muuta?
Valeuudiste olemasolu ei ole kellelegi üllatuseks. USA endine president Donald Trump esitas oma ametiajal enam kui 30 500 valeväidet, fakti ja uudist1. Võiks arvata, et kui keegi nii palju teadlikult või tahtma- tult valetab, siis tema usaldusväärsus langeb, kuid see reegel tegelikult ei kehti. On ääretult oluline, kes infot jagab. Kui presidendi asemel teeb seda Tiit Tagametsast, siis oleks olukord hoopis teine. Tihti on ka valeinfo nii palju põnevam või seksikam, et tõde selle kõrval kahvatub.
Kui me soovime valedelt hoogu maha võtta, tuleb meil õppida igapäe- vaselt mõtlema sellele, kust info pärineb. Taoline mõtlemine ei puuduta ainult sotsiaalmeedias surfamist. Mäletan, kuidas teises klassis õppides juhtus õnnetus, kus üks minu klassivend tõmbas hooga ukse niimoodi kinni, et klassiõe sõrm jäi ukse vahele. Ma ei ütle, et seal ei olnud verd, sest pöidlaküüs tuli ikkagi maha, aga see, kuidas pärast kooli juhtunust räägiti, oli hoopis midagi muud kui tegelikkus. Miks? Veriseid fakte lisa- des tundus see lugu kordades võimsam kui lihtsalt teade, et ühel lapsel jäi sõrm ukse vahele.
1 https://www.washingtonpost.com/graphics/politics/trump-claims-database/ Märka last / Targalt internetis erinumber 2021



























































































   6   7   8   9   10